به دلیل حمایت از اسرائیل؛ تحریم مک‌دونالد، برگرکینگ و استارباکس در ترکیه

پس از انتشار اخبار و بیانیه‌‌های برندهای مشهور حوزه غذا و خوراکی مبنی بر ارسال خوراکی برای سربازان اسرائیلی، کمپین‌هایی جهت تحریم این برندها در جهان برپا شده است. عده بسیاری در ترکیه نیز به این کمپین پیوسته‌اند و برندهایی ازجمله مک‌دونالد، برگرکینگ و استارباکس را به همین دلیل تحریم کرده‌اند.

روز ۱۴ اکتبر، صفحه حامی غزه در شبکه اجتماعی توییتر (ایکس)، از آغاز به کار این کمپین در میان جهان عرب، مسلمان و «تمام مردم آزاد جهان» خبر داد. این صفحه از اعضای جوامع فوق خواست تا برندهای مک‌دونالد، برگرکینگ، هاردیز، ساب‌وی، نستله، کوکاکولا و استارباکس را به دلیل حمایت از سربازان اسرائیلی که مشغول «ارتکاب کشتار جنگی و نسل‌کشی غیرنظامیان در نوار غزه» هستند تحریم کنند.

بسیاری از کاربران ترکیه‌ای شبکه‌های اجتماعی که سربازان اسرائیل را در حمله به غیرنظامیان فلسطینی مقصر می‌دانند، خبر از پیوستن به این کمپین داده‌اند. روزنامه صباح روز ۱۵ اکتبر، ضمن اشاره به قطع آب و برق غزه از سوی اسرائیل، از برندهایی که خوراک سربازان اسرائیلی را تامین می‌کنند نام برد.

روزنامه صباح، تصاویری از آماده‌سازی خوراکی توسط برندهای مذکور و استفاده از این خوراکی‌ها از سوی سربازان اسرائیلی منتشر کرد و نوشت: «در حالی که شدت گرسنگی و تشنگی در فلسطین افزایش یافته، شرکت‌های معروف به سربازان اسرائیلی کمک‌های نامحدود غذایی ارائه می‌دهند».

نمایندگی اسرائیل برند فرانسوی کارفور، با انتشار تصاویری از بسته‌های کمک به سربازان اسرائیلی تصریح کرد که «این تازه شروع کار است». نمایندگی اسرائیل برگرکینگ نیز در اقدامی مشابه بیان کرد: «با اهدای هزاران وعده غذایی، به قهرمانانمان (سربازان اسرائیلی) کمک می‌کنیم».

ماجرا در مورد مک‌دونالد- بزرگترین برند زنجیره‌ای برگر در جهان- متفاوت از دیگران بود. روز ۱۲ اکتبر، مک‌دونالد اسرائیل از ارسال هزاران غذای رایگان به ارتش اسرائیل خبر داد. اما دو روز بعد، نمایندگی مک‌دونالد کشور عمان، ضمن اعلام حمایت از غزه، از کمک ۱۰۰ هزار دلاری به مردم این منطقه خبر داد.

استارباکس نیز صدایی واحد نداشت؛ «اتحادیه کارگران استارباکس» که شامل ۸ هزار نفر از پرسنل این برند در آمریکاست، در نزاع بین اسرائیل و فلسطین، حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کرد.

بر اساس اعلام منابع اسرائيلی، از زمان آغاز درگیری اخیر بین اسرائیل و فلسطین، تاکنون (۱۷ اکتبر) دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته‌ شده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین نیز روز ۱۶ اکتبر، تعداد کشته‌شدگان فلسطینی در نوار غزه را بیش از ۲۷۵۰ نفر برشمرد.