بورسیه ۱۰ میلیون لیری دانشگاه استنفورد برای دانشجوی اهل قونیه

دانشگاه استنفورد آمریکا به یک دانشجوی ۱۸ ساله اهل قونیه ترکیه، بورسیه ۵۰۰ هزار دلاری معادل تقریبا ۱۰ میلیون لیر پیشنهاد کرد.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ سوم می، اِفه زالادین ۱۸ ساله فارغ‌التحصیل یکی از دبیرستان‌های خصوصی قونیه است. او در دوران دبیرستان، برنده جایزه مسابقه جهانی فیزیک A Beamline for Schools از سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا شد و از همان زمان مورد توجه آکادمی‌های جهانی فیزیک قرار گرفت.

زالادین درباره وضعیت خودش می‌گوید: «همواره به‌دلیل اینکه علایقم با همسن‌ و سال‌هایم متفاوت است، در روابط اجتماعی دچار مشکل هستم. همیشه در کلاس‌ها ردیف آخر می‌نشستم و معلم‌ها فکر می‌کردند به کلاس علاقه‌ای ندارم، در حالی که نمره‌هایم همیشه خوب بود». او توضیح داد که با معدل ۳.۹۸ از ۴ فارغ‌التحصیل شده است.

ازجمله پروژه‌های اصلی که زالادین روی آن‌ کار می‌کند و باعث شده کمک‌هزینه دانشگاه معتبر استنفورد به او پیشنهاد شود، می‌توان به توسعه سیستمی برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها بدون اینترنت و همچنین نرم‌افزاری برای حل معادلات پیچیده ریاضی در یک فضای سه‌بعدی اشاره کرد. زالادین به خبرنگاران گفته است که در کنکور ترکیه شرکت نکرده، چون فکر می‌کرده موفق نمی‌شود.