بوسه اوزییلماز؛ اولین ناخدای زن تاکسی‌های دریایی استانبول

بوسه اوزگه اوزییلماز ۲۸ ساله، پس از موفقیت در آزمون مربوطه، به عنوان نخستین کاپیتان زن ترکیه در کشتی‌های خطوط دریایی استانبول آغاز به کار کرد.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۰ جولای، اوزییلماز ابتدا قصد داشت در حوزه طراحی گرافیک فعالیت کند، اما عشقش به دریا باعث شد مسیر زندگی‌اش به کلی تغییر کند. او در سال ۲۰۱۹، گواهینامه دریایی و در سال ۲۰۲۱، گواهینامه کاپیتانی کشتی را دریافت کرد.

این ناخدای ۲۸ ساله توضیح داد: «یکی از دلایل اصلی جذب من در خطوط دریایی، وجود یک مدیرکل زن در راس مدیریت خطوط شهری استانبول بود. فعالیت زنان در هر زمینه شغلی، بسیار برایم مهم است و به خودم افتخار می‌کنم. فعالیت به عنوان نخستین کاپیتان زن در استانبول، هم لذت بزرگی است و هم مسئولیتی بزرگ».

سینم دِدِتاش، مدیرکل خطوط دریایی استانبول (Şehir hatları) دراین‌باره گفت: «درخواست‌های شغلی را بدون درنظر گرفتن جنسیت و براساس شایستگی ارزیابی می‌کنیم. موضع شهردار (امام‌اوغلو) درباره ارائه فرصت‌های شغلی برابر از لحاظ جنسیتی، در دستور کار ما قرار دارد. زن‌هایی که قبلا حتی رزومه‌ آنها پذیرفته نمی‌شد، حالا در بخش‌های مختلف سازمان ما مشغول به کار هستند».

شرکت خطوط دریایی استانبول، درحال حاضر ۱۹ پرسنل زن دارد. اشتغال زنان در این شرکت تابعه شهرداری استانبول، از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳، افزایشی ۲۴۵ درصدی داشته است.