بیانیه مشترک ترکیه، سوئد و ناتو: پیوستن سوئد به ناتو در مقابل پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا

پس از نشست سه جانبه رهبران ترکیه، سوئد و دبیرکل ناتو در شهر ویلنیوس لیتوانی، طرفین بیانیه مشترکی صادر کردند. در این بیانیه مشترک اعلام شد که ترکیه پروتکل‌های عضویت سوئد در ناتو را به پارلمان می‌فرستد و متقابلا، سوئد نیز از احیای روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز ۱۰ جولای، در این بیانیه به همکاری‌های نزدیک سوئد، ترکیه و ناتو برای رفع نگرانی‌های امنیتی آنکارا اشاره شد. همچنین تصریح شد که سوئد در این راستا قانون اساسی خود را اصلاح، همکاری خود در مبارزه با گروه «پ.ک.ک» را افزایش و صادرات تسلیحات به ترکیه را از سر خواهد گرفت.

بیانیه مذکور همچنین تاکید کرده که ترکیه و سوئد بر همکاری در چارچوب مکانیسم مشترکی که در اجلاس سران ناتو (در سال ۲۰۲۲) توافق شد، ادامه می‌دهند. همچنین مکانیسم امنیتی دوجانبه جدید که سالی یک‌بار در سطح وزرا تشکیل می‌شود نیز مورد بررسی دو کشور قرار می‌گیرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «در نخستین نشست کمیته امنیتی، سوئد نقشه راه اجرای توافق سه جانبه ازجمله ماده ۴ را به عنوان مبنایی برای مبارزه با تروریسم دنبال خواهد کرد. سوئد همچنین تاکید می‌کند که از «پ.ی.د/ی.پ.گ» و سازمانی که در ترکیه به عنوان «فتو» تعریف شده، حمایت نخواهد کرد. دو کشور همچنین توافق دارند که همکاری برای مبارزه با تروریسم یک تلاش بلندمدت است که پس از پیوستن سوئد به ناتو نیز ادامه خواهد یافت».

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم رجب طیب اردوغان، برای ارسال پروتکل‌های الحاق سوئد به ناتو به مجلس این کشور استقبال کرد و گفت: «آماده همکاری با رئیس‌جمهوری ترکیه برای بهبود دفاع و بازدارندگی در منطقه یورو آتلانتیک هستم». بایدن همچنین افزود: «مشتاقانه منتظر استقبال از سوئد به عنوان متحد سی و دوم ناتو هستم».