پس از ماه‌ها مذاکره ترکیه و عراق در بیانیه مشترکی گروه تروریستی پ‌ک‌ک را تهدید مشترک دو کشور خواندند. در این بیانیه دولت عراق تاکید کرده است حضور پ‌ک‌ک در این کشور به معنای نقض قانون اساسی عراق بوده و ممنوع است.

روز ۱۵ مارس هیئت‌های بلندپایه‌ای از عراق و ترکیه به ریاست هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه و فواد حسین معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری عراق در بغداد بر سر مسائل مرزی و امنیتی دیدار و گفتگو کردند. 

پس از این دیدار بیانیه‌ای در راستای «نشست مکانیزم امنیتی ترکیه و عراق» منتشر شد. در این بیانیه که حاصل چندین ماه مذاکرات طرفین است آمده است که ترکیه و عراق بر سر تشکیل کمیته‌های دائمی مشترک برای فعالیت در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، تجارت، کشاورزی، انرژی، آب، بهداشت و حمل و نقل توافق کردند.

در نشست امنیتی که بین عراق و ترکیه در دسامبر ۲۰۲۳ برگزار شده بود، عراق پ‌ک‌ک را یک «تهدید مشترک» توصیف کرده بود اما در این بیانیه این گروه را به عنوان «سازمان ممنوعه» پذیرفته است. با این حال برخی معتقدند با همه فشارهای دولت ترکیه، عراق از تروریستی شناختن سازمان پ‌ک‌ک همچنان خودداری کرده است. 

این بیانیه با امضایی که رئیس جمهور دو کشور پس از ماه رمضان بر پای آن خواهند زد رسمیت خواهد یافت. گفته شده است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری #ترکیه بعد از ماه رمضان به بغداد خواهد رفت. 

برخی رسانه‌های ترکیه نیز می‌گویند احتمالا طرفین در بهار عملیات مشترکی علیه مواضع پ‌ک‌ک ترتیب دهند. 

در این نشست در کنار وزیر خارجه ترکیه، وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه نیز حضور داشت.