بیانیه وزیر بهداشت ترکیه درباره کمبود دارو

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، روز ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ توضیحاتی در خصوص کمبود دارو در کشور ارائه کرد. کوجا اعلام کرد داروهایی ازجمله آنتی بیوتیک‌ها و شربت‌های سرماخوردگی کودکان که به دلیل بیماری های فصلی، تقاضا برای تهیه‌شان بالا رفته و کمبود در این زمینه به وجود آمده، در مدت زمان کوتاهی دوباره به بازار دارو تزریق خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایها، وزیر بهداشت با اشاره به این نکته که کمبود آنتی بیوتیک‌ها و سایر داروهای مربوط به بیماری‌های فصل سرد، در تمام جهان اتفاق افتاده بیان کرد: «برخی داروهای این بیماری‌ها در دیگر کشورها مجاز هستند و در کشور ما هنوز تایید نگرفته‌اند. برای جبران کمبود دارو، ما با رعایت موارد کیفیتی، به زودی برخی از این داروها را نیز در سامانه رهگیری دارویی کشور ثبت خواهیم کرد. درحال حاضر، یک مورد از این داروها به تایید رسیده که به زودی روانه داروخانه‌ها می‌شود».

کوجا درباره داروهای ارائه‌شده در داروخانه‌های کشور توضیح داد: «ما به روند تولید و واردات دارو از محتوای آن گرفته تا بسته‌بندی‌اش نظارت می‌کنیم. تمام داروهایی که در داروخانه‌ها یافت می‌شوند، در سامانه رهگیری دارو ثبت شده و تقلبی‌بودن داروهای دارای مجوز در داروخانه‌ها موضوعیت ندارد».