تاسیس اداره ریاست مهاجرت و ریاست محیط زیست در ترکیه

جلسه کابینه دولت ترکیه دیروز از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برگزار شد. بعد از این جلسه رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه در یک سخنرانی به محورهای مطرح شده در این جلسه اشاره کرد.

در ابتدای سخنرانی وی به ضرورت مبارزه با تروریسم اشاره کرده و معضل کنونی ترکیه در این زمینه را تهدیداتی که به این کشور از خاک سوریه وارد می‌شود، دانست. در این راستا وی با اظهار اینکه هم ارتش ترکیه و هم گروه‌های متفق کشور در خاک سوریه با این تهدیدات مبارزه خواهند کرد گفت: «ما دیگر تحمل انجام حملات تروریستی از برخی نقاط سوریه، نسبت به خاک کشورمان را نداریم» ما این تهدیدها را یا به واسطه نیروهای خودمان یا نیروهای متفق محلی از میان خواهیم برد.

وی در ادامه به چهار مسئله اقتصادی، کرونا، محیط زیستی و مهاجرت در ترکیه نیز اشاره کرد.

مهم‌ترین مسئله اقتصادی ترکیه در این روزها افزایش قیمت‌ها بوده است، وی گفت که با تدابیر مختلف در مقابل این افزایش قیمت‌ها ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد. اگرچه وی عنوان داشت که برخی از این افزایش‌ها جهانی است، ولی سعی کرده‌ایم که قیمت‌ها را به صورت پله‌ای افزایش دهیم و همچنین تلاش کرده‌ایم تا با افزایش حقوق‌ها در بخش خصوصی و دولتی، جامعه را نیز توانمند کنیم.

اردوغان همچنین در قسمتی از سخنانش عنوان کرد که ترکیه، جزو بهترین کشورهایی است که توانسته بحران کرونا را مدیریت کند و با نبستن چرخ اقتصاد روند حرکت آن را مدیریت کرده است.

اما او اعلام کرد که تهدید کرونا از میان نرفته و باید تا مدتی تدابیر مربوط به این بیماری ادامه یابد. وی گفت باید به هدفمان در واکسیناسیون به سرعت دست یابیم. در این راستا او از دانشجویان و کسانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند خواست که واکسن زده و تدابیر بهداشتی را رعایت کنند.

وی بخش مهمی از سخنان خود را به معضل محیط زیستی فراگیر جهانی اختصاص داده و گفت که از انقلاب صنعتی بدین سو برخی از کشورهای منابع محیط زیستی را به دلخواه خود مصرف کرده‌اند ولی امروز جهان با واقعیت تغییر محیط زیستی رو بروست که باید در برابر این وضعیت اقدامی جهانی انجام دهیم، وی ترکیه را یکی از کشورهای پیش‌رو در این زمینه دانسته و عنوان کرد که برای حفظ این موقعیت باید نهادسازی‌هایی نیز صورت گیرد که این را در قالب برنامه «انقلاب سبز توسعه» و با ایجاد نهاد «ریاست محیط زیست» پی‌خواهیم گرفت.

در نهایت وی به معضل مهاجرت اشاره کرده و از نیاز کشور به اتخاذ تدابیر سریع در این رابطه خبر داد. وی گفت برای افزایش سرعت عمل «اداره مدیریت مهاجرت» با ارتقا جایگاه به «اداره ریاست مهاجرت» تغییر می‌یابد. 

اردوغان همچنین از تغییر سیاست‌ها در سطح نهادی در زمینه پناهندگی و محیط زیست خبر داده و گفت از این پس نام وزارت «محیط زیست و شهرسازی» ترکیه به وزارت «محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی» تغییر می‌یابد.