تاکید اردوغان بر اهمیت اجرای پروژه کانال استانبول

رجب طیب اردوغان در مراسم کلنگ‌زنی احداث پل روی کانال استانبول شرکت کرد( İsa Terli - Anadolu Ajansı )

رئیس‌جمهور ترکیه گفت در تهیه پروژه کانال استانبول ۲۰۴ کارشناس از جمله ۵۱ دانشمند از ۱۱ دانشگاه مختلف تحقیق انجام داده و در روند مدل‌سازی آن ۳۵۰۰ نفر از ۳۵ کشور حضور یافتند.

آناتولی – رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود تاکید کرد: امروز صفحه جدیدی در تاریخ توسعه و پیشرفت ترکیه گشودیم. مراسم کلنگ‌زنی پل سازلی‌دره کانال استانبول را برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه پروژه کانال استانبول در تاریخ ۲۷ آوریل سال ۲۰۱۱ به عموم مردم اعلام شده است، گفت: در تهیه این پروژه در مجموع ۲۰۴ کارشناس از جمله ۵۱ دانشمند از ۱۱ دانشگاه مختلف تحقیق انجام دادند. همچنین در روند مدل‌سازی آن نیز ۳۵۰۰ نفر از ۳۵ کشور مختلف حضور یافتند.

اردوغان ادامه داد: در ۳۰۴ نقطه متفاوت این پروژه بیش از ۱۷ هزار متر حفاری و ۲۴۸ مطالعه ژئوفیزیک صورت گرفت. با توجه به مطالعات علمی، مسیر کنونی به عنوان منطقی‌ترین و کارآمدترین خط از بین ۵ گزینه مختلف انتخاب شده است.

وی افزود: طول کانال ۴۵ کیلومتر و سطح مقطع آن ۲۷۵ متر است. عمق آن نیز بدون احتساب کسورات ۲۱ متر تعیین شده است. کانال استانبول در بخش اروپایی و میان دریای سیاه و دریای مرمره احداث خواهد شد. طول این پروژه حدود ۴۵ کیلومتر، عرض پایه‌اش حداقل ۲۷۵ متر و عمق آن نیز ۲۰.۷۵ متر خواهد بود. بر روی کانال استانبول همچنین ۶ پل ساخته خواهد شد.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین گفت با اتمام بخش منطقه باشاک‌شهیر- باغچه‌شهیر- حادیم‌کوی این پروژه، انتشار کربن ۳۲ هزار و ۱۲۶ تن کاهش خواهد یافت و سالانه از نظر زمان و سوخت در مجموع ۷۱۲/۲ میلیون لیر صرفه‌جویی خواهد شد.