تا پایان تابستان دریاچه ارومیه کاملاً خشک می‌شود

    ماشالله رزمی، پژوهشگر حوزه محیط‌زیست، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی روز چهارشنبه ۱۹ جولای با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه اعلام کرد که طبق پیش‌بینی‌ها این دریاچه آخرین نفس‌های خود را می‌کشد و تا آخر تابستان امسال (۱۴۰۲) کاملا خشک خواهد شد. 

    در همین رابطه، عیسی کلانتری، رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز از «مرگ احتمالی» این دریاچه و «تبدیل آن به باتلاق» تا شهریور امسال خبر داده است. براساس نتایج پژوهشی که روزنامه اعتماد در روز یکشنبه ۱۶ جولای منتشر کرده است، «تراز دریاچه ارومیه در روز سیزدهم خرداد سال جاری، کمترین تراز ثبت‌شده در این روز از سال ۱۳۴۳ تاکنون بوده است». 

    ماشاالله رزمی، علت خشک‌شدن دریاچه ارومیه را ساخت ۴۰ سد بزرگ اعلام کرده و گفت: «این سدها از ۲۰ سال قبل بر روی ۲۲ رودخانه منتهی به دریاچه زده شده و از ورود آب به آن جلوگیری گردید. هم‌اکنون نیز، وزیر نیرو اجازه ساختن سدهای جدید برروی رودخانه‌های نازلی چای و باراندوز چای را صادر کرده است».

    رزمی خشک‌شدن دریاچه ارومیه را تهدید زندگی ۱۵میلیون نفر سکنه اطراف دریاچه و نابودی حیات منطقه به شعاع ۵۰۰ کیلومتر خوانده است. عیسی کلانتری نیز اولین قربانیان خشک شدن این دریاچه را، مردم تبریز و حاشیه شرقی دریاچه ارومیه خوانده و می‌گوید: «شهر ۳ میلیون نفری تبریز در سال‌های آینده غیرقابل سکونت خواهد شد».