تحقیقات گسترده درباره اتهام پولشویی و رد مالیات اینفلوئنسرهای ترکیه

پس از دستگیری دیلان پولات اینفلوئنسر مشهور و همسرش به اتهام پولشویی ۲۲۵ میلیون لیری، حالا وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه، تحقیقات گسترده‌ای را درباره اینفلوئنسرها و اتهامات پولشویی و فرار از مالیات آنان آغاز کرده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۵ دسامبر، برای اجرای این بازرسی‌ها، تیم‌هایی متشکل از کارشناسان درآمد، بازرسان مالیات و کارشناسان هیئت بررسی جرایم مالی (MASAK) تحقیقات روی درآمدها و امور مالیاتی اینفلوئنسرها را آغاز کرده‌اند. چنانچه تخلفی مشاهده شود، سریعا دادسرا در جریان قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، ابتدا تصور بر این بوده که اینفلوئنسرها، از طریق مراکز زیبایی و فعالیتشان در این حوزه‌ها کسب مال کرده‌اند؛ اما تحقیقات نشان داده است که بسیاری از اینفلوئنسرها در فعالیت‌هایی مانند شرط‌بندی‌های غیرقانونی نیز دخالت داشته‌اند.

پس از دستگیری دیلان پولات و همسرش، چندین اینفلوئنسر اقدام به حذف اکانت خود در شبکه‌های اجتماعی کردند که شائبه اعمال مجرمانه را در مورد آنان تقویت کرد. تیم‌های تحقیقاتی تشکیل‌شده وزارت دارایی، قرار است این افراد را که در ظاهر فعالیتی ندارند نیز بررسی کرده و دارایی‌های قبلی آنها را ارزیابی کنند.

بر اساس قانون موجود، اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی ترکیه، بر اساس درآمدشان مشمول مالیات می‌شوند؛ اما معافیت مالیاتی تا سقف درآمد ۱.۹ میلیون لیر در سال، برای آن‌ها وجود دارد. آن‌ها برای برخورداری از این معافیت مالیاتی، باید تمام درآمدهای خود را از طریق یک بانک در ترکیه مدیریت کنند.

در سال ۲۰۲۲، حدود ۸۵۰۰ اینفلوئنسر در ترکیه، مجموعا ۹۱ میلیون لیر مالیات بر درآمد ۶۰۶ میلیون لیری خود پرداخت کردند. در سال ۲۰۲۳، تاکنون ۱۳۸ میلیون لیر مالیات از ۹۶۰۰ اینفلوئنسر که مجموعا ۹۲۱ میلیون لیر درآمد داشته‌اند اخذ شده است.

بر اساس گزارش آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ Creatorden استانبول، درحال حاضر دست‌کم ۱۷۹ هزار اینفلوئنسر در ترکیه فعالیت دارند. محبوبترین پلتفرم آن‌ها برای ارائه تولیداتشان، شبکه اجتماعی اینستاگرام است.