تخلیه ۹۳ مدرسه نا امن در برابر زلزله در استانبول

استانداری استانبول روز یکشنبه ۱۹ فوریه اعلام کرد دانش آموزان ۹۳ مدرسه که ساختمان‌هایشان در برابر زلزله نا امن بود، از روز دوشنبه ۲۰ فوریه به مدارس امن منتقل شده‌اند.

به گزارش NTV، مدارس تخلیه شده، پس از ارزیابی شهرداری‌های مناطق، به علت نامقاوم بودن در مقابل زلزله، تخلیه و تصمیم به تخریب و مقاوم‌سازی بعضی از آن‌ها گرفته شد.

این مدارس در مناطق آرناووت کوی، آتاشهیر، آوجیلار، باهچلی اولر، بشیکتاش، بیکوز، بیلیک‌دوزو، بویوک چکمجه، چاتالجا، اسنیورت، ایوب سلطان، فاتیح، گازی‌عثمان پاشا، گونگورن، کادیکوی، کائیت‌هانه، کارتال، کوچوک‌چکمجه، مال‌تپه، پندیک، سانجاک‌تپه، ساریر، شیله و سیلویری قرار دارند.

به گزارش روزنامه حریت، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند زمین لرزه بسیار بزرگ‌تری در شهر استانبول به وقوع می‌پیوندد که تلفات و خسارات آن به مراتب از زمین لرزه کاهرامان‌ماراش در جنوب کشور بیشتر خواهد بود. پیامدهای اقتصادی و اجتماعی فاجعه‌بارتری برای زلزله احتمالی استانبول پیش‌بینی شده است. 

به گفته کارشناسان، بیش از ۶۰۰ هزار ساختمان در استانبول، در مقابل زلزله احتمالی این شهر، نا امن محسوب شده و در ردیف «پرخطر» قرار دارند.