ترکیه، مسیر ترانزیت زعفران و آجیل افغانستان

بازرگانان افغانستان محصولات زعفران و آجیل خود را از طریق استانبول به دیگر کشورها صادر می‌کنند.

اکبر ارغندیوال، بازرگان افغان و مدیرعامل شرکت ستاره صادرکننده زعفران و آجیل میگوید: «قصد داریم میوه‌های خشک افغانستان را پس از آوردن به ترکیه، در استانبول بسته‌بندی و از اینجا به کشورهای مختلف صادر کنیم. چون مواد خام و لوازم مورد نیاز برای بسته‌بندی زعفران و میوه خشک افغانستان در ترکیه بیشتر است. استانبول به تمام دنیا نزدیک است».

وی افزود: «زعفران افغانستان از طریق دهلیز هوایی و میوه خشک را نیز از راه زمینی وارد ترکیه می‌کنیم. علاوه بر افغانستان قصد داریم یک شرکت دیگری برای بسته بندی محصولات و تولیدات خودمان در منطقه آزاد استانبول ایجاد کنیم. می‌خواهیم در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و از این کشور به مناطق دیگر جهان صادارات داشته باشیم».

وی افزود: «ما در حال تعیین یک استاندارد جدید برای میوه‌های خشک و آجیل با کیفیت عالی در افغانستان هستیم. با داشتن ماشین‌آلات پردازشی پیشرفته، گواهی‌های ایمنی بین‌المللی، و خدمات برندسازی و برچسب‌گذاری سطح بالا با کشورهای غربی رقابت می‌کنیم که آینده تجارت تاریخی این کشور را تغییر می‌دهد».

ارغندیوال تاکید کرد: «این کسب‌وکار نوآورانه متعلق به زنان افغان در کشور نیز به شمار می‌رود. همچنین انواع لذیذی از میوه‌های خشک، آجیل و ادویه‌ها را ارائه می‌کند که برای بازار بین‌المللی تهیه شده‌اند. محصولات آن شامل زردآلو، توت سیاه و سفید، کشمش، گردو، بادام، پسته و زعفران است».

به گفته وی «اینها همه توسط کشاورزان به صورت دستی انتخاب می شوند، سپس در کارخانه با مشخصات بالا در کابل پردازش و در استانبول بسته بندی می‌شوند. پس از تحولات اخیر در افغانستان به ترکیه آمده و شرکت خود را خیلی به راحتی ثبت کردیم. ترکیه یکی از کشورهایی است که همواره برای افغانستان مناسب‌ترین گزینه برای تجارت بوده است».