ترکیه؛ اولین مقصد صادراتی ایران از گمرکات آذربایجان شرقی

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی ایران، با بیان اینکه صادرات از گمرک تبریز ۴۲ درصد افزایش یافته است، ترکیه را اولین مقصد صادراتی اعلام کرد.

لیلی اورنگی، ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز گفت: صادرات از گمرکات استان امسال با حفظ روند رشد صادرات به یکهزار و ۲۳۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافته است.

مواد پلاستیکی، محصولات فولادی، میوه های خوراکی، فرآورده های غلات، مس و مصنوعات مسی، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای و شیرینی و شکلات از مهمترین اقلام صادراتی گمرکات آذربایجان شرقی در مدت مذکور بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز با بیان اینکه میزان صادرات از این استان به لحاظ وزن ۱۸ درصد افزایش داشته است، گفت: ترکیه با ۵۶۷ هزار تن کالا به ارزش بیش از۴۶۸ میلیون دلار، اولین مقصد صادراتی ما بوده است. همچنین عراق با ۴۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۲ میلیون دلار، ارمنستان با ۳۹۰ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دلار، افغانستان با ۹۱ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۶۳ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان با ۵۶ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۷ میلیون دلار بودند.

وی عمده‌ترین کشورهای طرف معامله واردات از گمرکات استان را ترکیه با ۲۵۶هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۹۷ میلیون دلار، آلمان با ۱۱ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۳۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲۷ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۰۲ میلیون دلار، چین با ۱۵ هزار تن کالا به ارزش بیش از۷۲ میلیون دلار و ژاپن با دو هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۸ میلیون دلار اعلام کرد.