ترکیه؛ رتبه اول صادرات لوازم خانگی اروپا و دوم جهان در سال ۲۰۲۱

مصطفی وارناک، وزیر صنعت و تکنولوژی ترکیه، در یک پیام توییتری اعلام کرد که ترکیه با صادرات بیش از ۲۶ میلیون محصول در سال گذشته در حوزه لوازم خانگی و محصولات الکترونیکی، جایگاه اول را در میان کشورهای اروپایی به دست آورده است.

وارناک اعلام کرده است که ترکیه در سال گذشته ۱ میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه ماشین ظرفشویی، ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یخچال، ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار ماشین لباسشویی، ۱ میلیون و ۱۲۰ هزار دستگاه فریزر، ۱ میلیون و ۷۰ هزار دستگاه فر و ۲۵۰هزار دستگاه خشک کن صادر کرده است.

اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی ترکیه نیز اعلام کرده است که ترکیه پس از چین و بالاتر از کره جنوبی بیشترین صادرکننده لوازم خانگی در جهان است. این در حالی است که سال ۲۰۰۷ ترکیه در رتبه چهارم قرار داشت.

ترکیه راه درازی در صنعت محصولات خانگی پیموده است. این کشور از دهه ۱۹۵۰ با مونتاژ محصولات مختلف کار خود را در صنعت تولید لوازم خانگی آغاز کرد. با کاهش مالیات گمرک محصولات لوازم خانگی در ۹ آگوست ۱۹۸۹ این صنعت در ترکیه جانی دوباره گرفت. چرا که برای کشور فرصتی پدید آمد تا تولید کنندگان ترک با تولید کنندگان مختلف جهانی وارد گفتگو شده و ضمن آوردن محصولات جدید به کسب تکنولوژی این محصولات نیز به پردازند. از آن زمان تا کنون ترکیه توانسته‌ است مسیر خود را در صادرات این محصولات گسترده‌تر کرده و امروز بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، به دومین صادرکننده جهانی این محصولات تبدیل شود.