ترکیه؛ زیرِ زمین

  دنیای  زیرزمینی ترکیه  دنیای شگفت انگیزی , که میزبان تمدن های بی شماری   بوده است. این شهرهای زیرزمینی که برای محافظت در برابر بلایای طبیعی و گاه در برابر حمله ویرانگر جنگ ها ساخته شده اند , می توانند درهای جهان ناشناخته ای را برای شما باز کنند.

  شهر زیرزمینی آگرین اس

   شهر زیرزمینی با ۸ طبقه آثار  باقیمانده قبل از میلاد (AA.Photo :Müzahim Zahid Tüzün

  شهر زیرزمینی آگرین اس که ۴۰ دقیقه با مرکز شهر کایسری فاصله دارد ، در نتیجه کاوش های باستان شناسی اخیر ، برای عموم آزاد شده است.آگرین اس که به عنوان زادگاه میمار سینان  نیز شناخته می شود که  یکی از نقاط جذاب و دیدنی   کایسری است.

  در این شهر زیرزمینی که دارای تاریخی ۳۰۰۰ ساله  است ، راهروهای جالب ، ویرانه های تاریخی و غارهایی وجود دارد که برخی از قسمتها قبل از میلاد تکمیل شده اند ، و قسمتهای باقیمانده در دوره های پس از میلاد ساخته  شده اند.

  از جمله اطلاعات به دست آمده,تصاویر و نقش های برجسته روی دیوارهای کلیسای این شهر زیرزمینی ,متعلق به دوره های قرن۱ قبل از میلاد و قرن ۸ میلادی است.

  در طول ۱۲ ماه سال می توانید از شهر زیرزمینی آگرین اس که ۲۷ کیلومتر با کایسری فاصله دارد بازدید کنید

  شهر زیرزمینی Mucur، کرشهر

  (AA.Photo:Abdullah Yıdız)  شهر زیرزمینی موجور که با تراشیدن سنگهای نرم و با  پایین آمدن تا عمق ۸-۷ متری ساخته شد

  گفته میشود که شهر زیرزمینی  موجور ، واقع در کرشهر ، در آغاز مسیحیت ساخته شده است. این شهر که در نتیجه تراش سنگهای توف آتشفشانی بدست آمده است ، از۳ طبقه تشکیل شده که به زیر زمین می رود.

  مسیحیت تحت حضور امپراتوری روم ، قدرت سلطنتی  در قرن ۲ میلادی ، دینی  که به سرعت در حال گسترش بود,باعث درگیری بین مردمی شد که به مسیحیت گرویدند با  کسانی که  به پرستش بت ادامه دادند. شهر زیرزمینی  موجور به منظور جلوگیری از درگیری های موجود  به  پناهگاهی  امن از حمله های  احتمالی  ساخته شده است.

   موجور که با تراشیدن سنگهای نرم و با  پایین آمدن تا عمق ۸-۷ متری ساخته شده  ، مساحت بسیار بزرگی را پوشش می دهد.این شهر زیرزمینی  به عنوان یک سازه عظیم ۴۲  اتاقه خودنمایی می کند. می توان انبارهای بزرگی را که گاوهای بزرگ  و کوچک در آن نگهداری میشدند  ، اتاقهای بزرگی که توسط تونل های باریک به هم وصل میشوند   ، راهروها ، آشپزخانه ها ، کلیساها و انبارها که همه به  یکدیگر متصل می شوند ، مشاهده کرد.

  در طول۱۲ ماه سال می توانید از شهر زیرزمینی  موجور که یک مکان دیدنی در کرشهر است  بدون هیچ هزینه ای  وارد شده  و از آن دیدن کنید

   قلعه Coska شهر زیرزمینی ، یوزگات

  شهر زیرزمینی قلعه جشکا، در ۳  کیلومتری مرکز شهر یوزگات واقع شده است، این شهر به دلیل خرابه هایی که نشان دهنده دوره بیزانس است ، مشهور است.

  این شهر زیرزمینی  در تپه ای بلند ساخته شده است،که ورود به آن از ۳ نقطه مختلف امکان پذیر است.  در طبقه آخر قبرستان های بزرگ و کوچک سنگی وجود دارد.

  در شهر زیرزمینی قلعه جشکا، بسیاری از سرامیک های رنگارنگ که در دوره های بیزانس، روم و فریگیا ساخته شده اند، از بازدید کنندگان استقبال می کنند.

   شهر زیرزمینی با  تاریخی از بیزانس (AA.Photo: Ömer Ertuğrul)

  غارهای Ani، کارس

  ویرانه های آنی، معروف به غارهای آنی، واقع در دهکده اوجاکلی در ۴۲ کیلومتری کارس در خط مرزی ترکیه و ارمنستان واقع شده است.

  خرابه های آنی که قرن ها میزبان فرهنگ ها و تمدن های زیادی بوده است، به عنوان شانزدهمین میراث فرهنگی در سال ۲۰۱۶ در فهرست  یونسکو قرار گرفت. به همین دلیل، شهرت آنی هم در ترکیه و هم در جهان شناخته شده است.

  ویرانه های آنی  واقع در دهکده اوجاکلی در کارس، بر روی یک لایه توف آتشفشانی ساخته شده است. همچنین از جمله اطلاعات به دست آمده این است که آنی با تمام شکوه خود از قرون وسطی تا امروز زنده مانده، در ۵۰۰۰  سال قبل از میلاد ایجاد شده است.

  در گذشته، آنی یک نقطه توقف و محل اقامت مهم در تجارت جاده ابریشم بود. به لطف این ویژگی، آنی مکانی با آثار تاریخی فراوان است.

  می توان امضاهای بسیاری از پادشاهان را در ساخت ویرانه های آنی مشاهده کرد. گفته میشود  که قلعه داخلی توسط مردم کارساک در قرن ۴ میلادی ساخته شده و دیوارهای خارجی آن توسط پادشاه آشوت در سال ۹۶۴ ساخته شده است. 

  از شهر زیرزمینی آنی در گذشته برای مخفی شدن از حمله به تمدن های مختلف و هم برای ذخیره لوازم در دوره های صلح استفاده می شده است. مهمترین سازه ها در غارهای زیرزمینی آنی درهای پنهان، تونل گیدن گلمز و آنیزی زیرزمینی نامیده می شوند.

  شهر باستانی Dara ، ماردین

  شهر زیرزمینی داران در مرزهای امپراتوری میزبان گردشگران است(AA.Photo: Şengül Oymak

  واقع در حدود 30 کیلومتری مرکز ماردین ، ​​شهر باستانی دارا به عنوان یک غنای تاریخی متصل به دهکده اوگوز خودنمایی می کند.

  اگرچه این, مکانی است که اخیراً کشف شده است ، اما این شهر زیرزمینی که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند 

  هدف از ساخت شهر زیرزمینی دارا ، که در گذشته یکی از شهرهای مهم بین النهرین بود ، صرفاً به دلایل امنیتی است.

  مشهور است که شهر دارا ، که در مرزهای امپراتوری روم شرقی است ، با تراش سنگ ها ساخته شده است تا از حملات ساسانیان در امان باشد. دارا که از هر لحاظ یک شهر دفاعی زیرزمینی بسیار قدرتمند است ، امروز میزبان گردشگران زیادی است

  Acıgol، شهر زیرزمینی تاتلار ، نوشهیر

  شهر زیرزمینی و ویرانه هایی از بیزانس و روم  (AA.Photo: Behcet Alkan )

  شهر زیرزمینی تاتلارین که در سال ۱۹۷۵ کشف شد، در شهر آجیگل نوشهیر واقع شده است.

  این شهر زیرزمینی که قلعه آجی گول، نامیده می شود، با اصطبل ها، کلیساها، تونل ها و فضای داخلی قوسی خود به عنوان مکانی بسیار جالب خودنمایی می کند.

  مسیرهای مختلف برای ورود به شهر زیرزمینی وجود دارد. قابل توجه است که تعداد کلیساهای آن بیشتر از سایر شهرهای زیرزمینی است. به همین دلیل، محققان تاریخی این نظر را دارند که شهر زیرزمینی تاتلارین بیش از اهداف غیرنظامی برای اهداف مذهبی ساخته شده است.

  دیدن ویرانه ها، منعکس کننده دوره روم و بیزانس باستان در این شهر زیرزمینی امکان پذیر است. در شهر زیرزمینی تاتلارین، مقبره های صخره ای، انبارهای مواد غذایی و راهروهای پیچیده زیگزاگ توجه را به خود جلب می کند. آنچه این شهر زیرزمینی را از نظر همتایان خود خاص می کند این است که اولین توالت فرنگی زیرزمینی جهان در اینجا ساخته شده است.

  شهر زیرزمینی Mazi ، نوشهیر

   شهر زیرزمینی با تاریخ شگفت انگیز (AA.Photo: yucel Velioğlu)

  شهر زیرزمینی مازی که در گذشته مالتازا نامیده می شد ، در ۱۸ کیلومتری اورگپ واقع شده است.

   حدود ۱۰ کیلومتری شرق شهر معروف کایماکلی، می توان شهر زیرزمینی مازی که با ویرانه هایی از دوره امپراتوری روم و بیزانس به جا مانده مشاهده کرد.

   این شهر زیرزمینی که دارای ۴ ورودی است با امنیت ویژه ای از سنگهای عظیم و پیچ و مهره ها ساخته شده است.

  مازی، که تعداد زیادی انبار در مقایسه با سایر شهرهای زیرزمینی دارد، حیوانات در طبقه زیرین شهر زندگی میکرده است. در کلیسای زیرزمینی مازی یک کارخانه شراب سازی بزرگ نیز به چشم می خورد. این کلیسا با تزیینات برجسته روی دیوارهایش بسیار جلب توجه میکند. شهر زیرزمینی مازی که وسعتی به بزرگی شهرهای زیرزمینی کایماکلی و درینکویو دارد، یکی از مکانهای عرفانی است که باید دیده شود.

  شهر زیرزمینی Ozkonak، نوشهیر

  شهر زیرزمینی اسرار انگیز که داستان های زیادی در خود دا رد(AA.Photo: Behcet Alkan )

  شهر زیرزمینی ازکناک با آوانوس ۱۴ کیلومتر فاصله دارد. این شهر زیرزمینی به دلیل قرار گرفتن در دامنه شمالی کوه ادیش، بین لایه های توف آتشفشانی ساخته شده است.

  شهر زیرزمینی ازکناک که در منطقه بسیار وسیعی گسترش یافته است، توسط تونل های باریک و طولانی به یکدیگر متصل می شود. یکی از مهمترین عناصری که این شهر زیرزمینی را از بقیه متمایز می کند، ارتباط بین طبقات است. از جمله دانش و اطلاعات به دست آمده ا از طریق سوراخ های کوچک و دوربرد به همدیگر داده می شده است.

  در شهر زیرزمینی ازکناک، که دارای امنیتی بسیار بالایی است مشاهده می شود که در تونل ها سوراخ هایی ایجاد می شود تا روغن داغ بر روی دشمنان ریخته شود. در این شهر زیرزمینی می توانید چاه آب، کارخانه شراب سازی، دودکش هایی برای تهویه و سنگ های پیچ و مهره ای مانند، که برای تامین امنیت استفاده می شوند را مشاهده کرد .