ترکیه؛ پلی برای پرندگان مهاجر به آفریقا و اروپا

  پرندگان مهاجر در ترکیه
  پرندگان مهاجر در مسیر طولانی مهاجرت خود از آفریقا تا سیبری، چند روزی را در تالاب آدانا استراحت می‌کنند. (Photo: AA)

  تالاب‌های زیبای ترکیه در استان‌های جنوبی هاتای و آدنا هر سال تبدیل به ترمینال پرندگان مهاجر به مقصد اروپا و آفریقا می‌شود.

   تالاب‌های زیبای ترکیه همیشه محل اتراق پرندگانی است که در مسیر مهاجرت فصلی خود به اروپا و آفریقا برای تجدید نیرو چند روزی را مهمان آن می‌شوند.

  هر سال صدها گونه مختلف پرنده در فصل پاییز کوچ خود را از اروپا آغاز می‌کنند و در زمستان به آفریقا می‌رسند. با گرم شدن دمای هوا در بهار، مهاجرت دوباره این‌بار از مسیر آفریقا به اروپا از سر گرفته می‌شود. سرزمین ترکیه نقطه میانی این راه طولانی است. 

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، تالاب‌های استان‌های هاتای و آدانا در شمال ساحل مدیترانه در این فصل از سال میزبان هزاران گونه پرنده مهاجر است که برای تجدید نیرو در مسیر سفر دشوار خود چند روزی را اتراق می‌کنند. این تالاب‌ها مثل یک ترمینال مسافری به “نقطه توقف” پرندگان تبدیل شده است.

  ترکیه که پلی بین اروپا و آفریقا برای پرندگان مهاجر است، به دلیل میزبانی بیش از 400 گونه مهاجر موقعیت ویژه‌ای دارد.

  تورگوت چانگیر، مدیر منطقه‌ای حفاظت از طبیعت و پارک‌های ملی در مصاحبه با خبرنگار آناتولی با اشاره به اهمیت روز جهانی پرندگان مهاجر در 9می اظهار داشت: این مناطق تالاب‌هایی غنی دارد و به همین دلیل میزبان انواع پرندگان مهاجر از سراسر جهان است. البته تالاب و پارک ملی «سلطان سازلیغی» در استان کایسری نیز از تالاب‌های مهم و جذاب برای پرندگان در ترکیه است.

  وی تصریح کرد: “پرندگان مهاجر برای مدت طولانی در تالابهای ما مهمان هستند و برخی حتی بسته به شرایط فصلی در تمام طول سال اتراق دارند. ما به طور منظم پرندگان را در ماه های ژانویه و فوریه در اواسط زمستان می شماریم. هر سال به تعداد آنها افزوده می شود. امسال بیش از 400 هزار پرنده را شناسایی کرده‌ایم.”