روزنامه صباح ترکیه در یک گزارش تحقیقی عنوان کرده است که سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه با همکاری اداره امنیت استانبول توانسته است طی یک عملیات چند ماهه، آرشیوی از اسامی ۱۰ هزار گرگ تنها را به دست آورد.

این آرشیو، طی شنود چندین نفر که اداره امنیت استانبول انجام داده به دست آمده است. این اداره در یک مکالمه تلفنی که به زبان تاجیکی انجام شده بود خبر از رسیدن یک محموله به کشور ترکیه به دست آورد. این مکالمه تلفنی بین شخصی به نام الیاس ییلداریم و فرد دیگری که در ازبکستان بود انجام شد. الیاس عضو یک تیم چهار نفره بود که روزنامه صباح مدعی است آن‌ها برای وزارت  اطلاعات ایران کار می‌کردند.

گزارش حاکی از آن است که این تیم چهار نفره مواد اولیه مورد نیاز ساخت پهپاد را از کشورهای نظیر اوکراین خریداری و آن‌ها را از روی کشوری مانند مالزی و ویتنام وارد ایران می‌کردند. یکی از کسانی که عضو این تیم بود به واسطه همسرش که در ارتش ازبکستان فعالیت می‌کند از یک لیست ۹ هزار ۹۵۲ نفره نیروهای داعش که توسط اعضای این گروه در کشور ازبکستان به فروش می‌رسید خبردار شده بود.

روزنامه صباح مدعی است این لیست از زمان ابوبکر البغدادی وجود داشته و سازمان اطلاعات آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی به دنبال آن بوده‌اند تا این لیست را به دست آورند. البغدادی پیش از مرگ خود آن را به جانشینش وامی‌گذارد. ابوابراهیم القریشی جانشین او نیز این لیست را به یک عضو دیگر گروه می‌دهد.

این عضو داعش اما تصمیم می‌گیرد این لیست را به فروش برساند اما پیش از آنکه لیست به فروش برسد، نیروهای داعش او را که آرشیو را به گروه دیگری واگذار کرده به دست آورده و به نحوی که پاهای وی قطع شود شکنجه می‌کنند. گروهی که لیست مورد نظر را که حاوی اطلاعاتی نظیر اسامی، توانایی‌ها و محل اقامت افرادیست که توانایی برنامه‌ریزی و اجرای عملیات انتحاری دارند -که اصطلاحاً به آن‌ها «گرگ تنها» گفته می‌شود- را به ازبکستان می‌برد.

نیروهای وابسته به ایران، که گزارش علی‌رغم ذکر نام ترکی آن‌ها اصالتشان را ایرانی دانسته است، ابتدا نمونه‌ای از این لیست را تهیه می‌کنند و پس از تایید اولیه خواهان خریداری لیست به قیمت ۸.۵ میلیون یورو می‌شوند.

اداره امنیت استانبول که به واسطه شنودهای خود از این معامله خبردار شده، لیست مورد نظر را به همراه نیروهای وابسته به ایران در استانبول دستگیر می‌کند. اکنون تصاحب این لیست که سازمان‌های اطلاعاتی بسیاری به دنبال آن بودند، یکی از افتخارات سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه و همچنین اداره امنیت استانبول محسوب می‌شود.