ترکیه امروز اوج گرما را تجربه می‌کند

دمای استانبول تا ۷ درجه سانتی گراد گرم‌تر می‌شود( Muhammed Enes Yıldırım - Anadolu Ajansı )

یک کارشناس هواشناسی هشدار داد دمای هوای ترکیه در چهار روز پیش رو با ورود یک موج گرما بسیار گرم‌ خواهد شد.

به‌گزارش حریت، دمای هوا در سراسر دریای مرمره، اژه، شرق مدیترانه و برخی از مناطق آناتولی مرکزی در حدود ۵ تا ۷ درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین فصلی خواهد بود.

گوئون اوزدمیر، کارشناس هواشناسی با اشاره به‌ این‌که ترکیه در این روزها زیر فشار جریان موسمی قرار دارد، هشدار داد که دمای هوا در روزهای آینده افزایش خواهد داشت: « این فشار کم که در تابستان رخ می‌دهد، تبخیر آب‌های دریاها را بیشتر می‌کند. به همین خاطر است که میزان رطوبت امروز در استانبول حدود ۹۰ درصد است و در روزهای آینده حتی بیشتر هم خواهد شد.

اوزدمیر افزود: «در حالی که دماسنج‌ها دمای ۳۵ درجه را نشان می‌دهند، دمای احساس شده در اثر رطوبت تا ۴۰درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

این کارشناس اضافه کرد: «دمای هوا فردا (۲۰ جولای) در آنکارا و آناتولی مرکزی به ۴۰ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید و ممکن است دمای احساس شده در پایتخت ترکیه حتی به ۴۳ درجه نیز افزایش یابد.

بهتر است در خانه بمانید

وی توصیه کرد: «بهتر است از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر از خانه بیرون نروید و به خصوص در روز عید قربان (۲۱ جولای) بسیار مراقب آن‌هایی باشید که بیماری‌های مزمن نظیر آسم و بیماری‌های قلبی دارند.»

اوزدمیر خاطرنشان کرد: «البته ممکن است در پایان تعطیلات هوا خنک‌تر شود و حتی در مناطق دریای سیاه و مرمره بارش باران نیز داشته باشیم.»

وی هشدار داد که این بارش‌ها ممکن است به جاری‌شدن سیل در استان‌ ریزه در دریای سیاه منجر شود.

این کارشناس هواشناسی به تمام شهروندان و گردشگران توصیه می‌کند هنگام بیرون رفتن از منزل از کلاه استفاده کنند و حتی چتر داشته باشند. همینطور بسیار مراقب آفتاب‌زدگی باشند و برای هیدراته‌ شدن بدن مقدار زیادی آب بنوشند.

تلاقی گرما و رطوبت بالا در شهرهای عمدتاً ساحلی ترکیه، موج گرمایش کم‌سابقه‌ای را پدید آورده است. این در حالی است که ساکنان این شهرها معمولاً با چنین موج گرمایی مواجه نمی‌شوند و به همین خاطر در اکثر خانه‌های شهرهای ساحلی نظیر استانبول و ازمیر، دستگاه تهویه هوا (کولر) وجود ندارد.