ترکیه: تعامل با طالبان به‌معنای به‌رسمیت شناختن آن نیست

 مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و عبدالغنی متقی سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی طالبان در آنکارا با یکدیگر ملاقات کردند.

مولود چاووش اوغلو روز پنجشنبه  (۲۲ مهرماه – میزان) پس از گفتگو با هیات طالبان به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان گفت: در دیدار با هئیت طالبان از آنکارا توصیه‌هایی در خصوص موضوعات مختلف ارائه کردیم. همچنین تاکید کردیم که طالبان قبل از هر چیز برای اتحاد و همبستگی جامعه افغانستان از سیاست و موضعی فراگیر و در برگیرنده کلیه اقشار جامعه پیروی کند. همچنین امکانات لازم برای وارد شدن زنان به زندگی اجتماعی  را فراهم کنند.

چاووش‌اوغلو ضمن اشاره به اینکه به انتظارات خود در خصوص آغاز دوباره برنامه‌های پرواز از افغانستان تاکید کردیم گفت: هئیت طالبان نیز انتظارات خود از ترکیه در خصوص واگذاری کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ادامه این یاری‌ها را به اطلاع ما رساند.   

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه مسئله مهاجرت نیز در دیدار با هئیت طالبان مطرح گردید گفت: هیئت طالبان اعلام کرد در صورتی‌که مهاجران افغانی مایل به بازگشت به کشورشان گردند، حمایت‌های لازمه در این زمینه را بعمل خواهند آورد.  

چاووش اوغلودر پایان با اظهار همکاری همه جانبه به افغنستان گفت: حاضر هستیم با طالبان در زمینۀ جلوگیری از بحران بشری در افغانستان کمک کنیم، اما حکومت طالبان را به رسمیت نخواهیم شناخت. 

با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو و تشدید درگیری‌ها در افغانستان، ترکیه نگران موج تازهٔ پناهجویان افغان می‌باشد.

ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از چهار میلیون پناهجو است که حدود ۳.۷ میلیون آن شهروندان سوریه‌اند.