ترکیه خواستار توضیح مقامات چینی درباره حادثه آتش‌سوزی در شهر اورومچی شد

  وزارت امور خارجه ترکیه روز یکشنبه 27 نوامبر، با انتشار بیانیه‌ای خواستار توضیح مقامات چینی درباره حادثه آتش‌سوزی در شهر اورومچی مرکز منطقه خودمختار سینجان و جان باختن شماری در این حادثه شد.

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه در این بیانیه با اعلام اینکه جان باختن و مجروحیت شماری از اویغورها طی حادثه آتش سوزی یک ساختمان مسکونی در شهر اورومچی که تحت قرنطینه قرار داشته باعث تاسف شدید شده است، افزود: برای خانواده‌ها و نزدیکان قربانیان حادثه تسلیت گفته و برای مجروحین شفای عاجل طلب می‌کنیم.

  این آتش سوزی پنجشنبه 24 نوامبر، در شهر ارومچی در منطقه شین جیانگ در شمال غرب چین رخ داد. آتش سوزی از طبقه پانزدهم ساختمان شروع شد و سپس به طبقات بالاتر گسترش یافت و حدود سه ساعت طول کشید تا خاموش شود. مقامات محلی اعلام کردند که علت آتش سوزی در حال بررسی است. در همین حال تلویزیون دولتی «سی سی تی وی» روز جمعه گزارش داد که علت این حادثه اتصالی برق بوده است.

  گفته می‌شود این ساختمان تحت مقررات قرنطینه قرار داشته و ساکنان ساختمان به این دلیل موفق به ترک آن نشده‌اند. همچنین منابع خبری چین از تاخیر تیمهای آتش نشانی به دلیل وجود موانع فلزی و نرده‌ها در جلوی ساختمان مذکور خبر داده‌اند. این موارد باعث اعتراض اویغورها شده است. در مقابل، کاربران فضای مجازی با اشاره به ویدیوهای منتشر شده اعلام کرده بودند که ساکنان به دلیل محدودیت‌های اعمال شده برای قرنطینه و مسدود شدن برخی مسیرها، نتوانستند به موقع فرار کنند.

  پس از انتشار گزارش‌ها درباره عدم امکان فرار ساکنان یک ساختمان از آتش‌سوزی در شین‌جیانگ چین به دلیل مقررات قرنطینه، شهروندان معترض در شهر اورومچی، مرکز این استان، تجمع کرده و خواستار برداشته شدن قرنطینه شدند. چین منطقه وسیع شین‌جیانگ را تحت برخی از طولانی‌ترین قرنطینه‌ها قرار داده است به طوری که بسیاری از ساکنان چهار میلیونی اورومچی تا ۱۰۰ روز از ترک خانه‌های خود منع شده‌اند. 

  به گزارش رویترز، سیاست قرنطینه موفق نبوده و روز جمعه، کمیسیون ملی بهداشت چین از ۳۲ میلیون و ۶۹۵ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در یک روز خبر داد که بیش از سه برابر مبتلایان هفته گذشته است.