ترکیه در میان ۱۰ تولیدکننده برتر قایق تفریحی جهان

    ترکیه علاوه بر اینکه یکی از مقاصد محبوب و پرتردد قایق‌های تفریحی (یات) در جهان است، توانسته در نیمه نخست سال جاری (۲۰۲۳) درآمدی ۵۰۰ میلیون دلاری از فروش قایق‌های تفریحی نیز کسب کند. روزنامه حریت، ترکیه را یکی از ۱۰ کشور برتر جهان از نظر تولید قایق تفریحی معرفی کرده است.

    به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۳ آگوست، ترکیه در سال ۲۰۲۲، از صادرات قایق‌های تفریحی درآمدی معادل ۱.۴۵ میلیارد دلار به ثبت رساند. تا اواسط ماه ژوئن ۲۰۲۳ نیز، درآمد صادرات قایق‌های تفریحی از ۵۵۰ میلیون دلار عبور کرد.

    مورات بکیر‌اوغلو، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع قایق (YATED) به خبرنگاران گفت که تعداد سفارش‌های قایق از سراسر جهان در ترکیه افزایش یافته و ترکیه هم‌اکنون یکی از بازارهای اصلی این محصولات را در اختیار دارد. بکیراوغلو اعلام کرد که رشد سالانه این بازار، به طور میانگین ۲۰ درصد است.

    سواحل جنوبی ترکیه ازجمله خلیج‌های بدروم و گوجک، از مقاصد دریایی مورد توجه گردشگران خارجی است. یونان از دیگر کشورهای اروپایی است که از گذشته با حضور در مجاورت دریای مدیترانه، در زمینه گردشگری دریایی فعال است. به تازگی یکی از شرکت‌های معروف خدمات قایق تفریحی یونان به نام BFG Provisions، در بدروم ترکیه نمایندگی تاسیس کرد.