ترکیه شهروندان خود در سودان را از این کشور خارج می‌کند

با شدت گرفتن درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع (HDK) در سودان،  کشورهای خارجی ازجمله ترکیه تصمیم گرفته‌اند دیپلمات‌ها و شهروندان خود را از سودان خارج کنند. 

دولت ترکیه می‌خواهد که از دو منطقه سودان شهروندان خود را به آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی رسانده و از طریق هوایی به استانبول منتقل کند. علاوه بر شهروندان ترکیه، شهروندان بسیاری از کشورها مانند آمریکا، آذربایجان، ژاپن، چین، مکزیک و یمن نیز از سودان تخلیه شدند.

جنگ داخلی در خارطوم و سایر مناطق سودان در ۱۵آوریل، آغاز شده است. در این روز نیروهای ارتش از  نیروهای پشتیبانی سریع خواستند تا هرچه سریعتر در ارتش سودان ادغام شوند و این موضوع باعث ایجاد درگیری شد.

این در حالی است که هر دو نیرو به طور مشترک در سال ۲۰۲۱ کودتا کردند، اما در جریان مذاکرات بر سر طرحی نو جهت تشکیل یک دولت غیرنظامی و ادغام نیروهای پشتیبانی سریع در ارتش سودان، مذاکرات شکست خورد.

ارتش تحت فرمان عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی محمد حمدان داگالو، معروف به حمدی، آتش‌بس‌هایی را که تقریباً هر روز توافق شده، از جمله آتش‌بس سه روزه عید فطر را رعایت نکرده‌اند.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تاکنون در این درگیری‌ها ۴۲۰ نفر کشته ۳۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. گفتنی است این درگیری‌ها چهار سال پس از سرنگونی عمر البشیر، حاکم پیشین این کشور، در جریان یک خیزش مردمی آغاز شده است.