تظاهرات برای «تروریستی خواندن سپاه» مقابل پارلمان اروپا

روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱ (۱۶ ژانویه ۲۰۲۳) جمعیت قابل توجهی از معترضان که ایرانی مقابل پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه تظاهرات کردند. معترضان که در این تجمع، برخی مقامات رده‌بالای اروپایی نیز همراهی‌شان می‌کردند، خواهان قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی شدند. پلیس استراسبورگ تعداد معترضان در این تجمع را ۱۲ هزار نفر اعلام کرد.

بر اساس گزارش‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، از روز یکشنبه، گروه‌های مختلفی از ایرانیان از دیگر کشورهای اروپایی برای شرکت در این تجمع اعتراضی به فرانسه سفر کردند. معترضان، صبح دوشنبه از مرکز شهر استراسبورگ به سوی پارلمان اروپا راهپیمایی کردند و شعارهای اعتراضی علیه حاکمیت ایران سر دادند. گزارش‌های میدانی حاکی از آن بوده که در جریان این تجمع، تنش و درگیری رخ نداده است.

این تجمع با سخنرانی چند مقام عالی‌رتبه اروپایی همراه شد. ازجمله روبرتا متسولا رئیس پارلمان اروپا که از لزوم «مقابله با سپاه» صحبت کرد. او خطاب به جمعیت معترض اعلام کرد: «شما سمت درست تاریخ ایستادید و تاریخ را خواهید ساخت. مسئولان سرکوب و اعدام در ایران باید پاسخگوی اعمالشان باشند. ما در کنار شما خواهیم بود و تنهایتان نمی‌گذاریم». متسولا روز ۳۰ آبان سال جاری در حمایت از معترضان ایران، از تعلیق روابط پارلمان اروپا با مقامات جمهوری اسلامی خبر داده بود.

دریا صفایی نماینده ایرانی پارلمان بلژیک نیز به نمایندگی از این پارلمان صحبت کرد: «همه تلاشم را می‌کنم تا به کشورهای اروپایی بگویم امروز روز سرنوشت‌سازی نه فقط برای ایران، بلکه برای امنیت کل جهان است». صفایی تصریح کرد: «باید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهیم. تمام گروه‌های تروریستی منطقه از جمهوری اسلامی و سپاه تغذیه می‌شوند و پول می‌گیرند».

عبیر السهلانی دیگر مقام سیاسی بود که در جریان تجمع روز دوشنبه سخنرانی کرد. این نماینده سوئد در پارلمان اروپا گفت: «شعار «زن، زندگی، آزادی» جهان را تکان داد. ما برای همبستگی با مردم ایران اینجا هستیم. این‌که به زبان‌های مختلف اینجا شعار داده می‌شود، دلیلی است برای اثبات این‌که صدای شما برای پارلمان اروپا مهم است». خانم السهلانی ضمن حمایت از تروریستی خواندن سپاه و تاکید بر این نکته که این نخستین قدم است گفت: «مردم ایران شایسته حقوق بنیادی بشر،‌ آزادی و دموکراسی هستند».

چارلی وایمرز دیگر نماینده سوئد در پارلمان اروپا نیز ضمن شرکت در تظاهرات زیر باران روز دوشنبه ۱۶ ژانویه، در رشته توئیتی خطاب به اعضای پارلمان اروپا نوشت: «از همه اعضا می‌خوام در سمت درست تاریخ باشند و به قرار دادن سپاه در لیست تروریستی و تعلیق مذاکرات برجام رای دهند». او اعلام کرد رای‌گیری در مورد قطعنامه علیه سپاه پاسداران، ظهر پنج‌شنبه در پارلمان اروپا انجام می‌شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم به سرکوب معترضان در ایران و نقض آشکار حقوق بشر است. ازجمله موارد اتهامی محرز درباره این نیروی نظامی جمهوری اسلامی می‌توان به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی با دو موشک در دی ماه ۱۳۹۸ اشاره کرد که منجر به کشته‌شدن ۱۷۶ سرنشین آن شد. با وجود تاکید خانواده‌های قربانیان این سانحه، سپاه پاسداران علت این شلیک را «خطای انسانی»‌ اعلام کرد.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹ سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داد و منابع مالی و تردد مقامات و اعضای این گروه نظامی را در آمریکا مسدود و ممنوع کرد. در صورت تصویب قطعنامه «تروریستی خواندن سپاه پاسداران»، اعضای این گروه از تردد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع خواهند شد و حساب‌های مربوط به این گروه و اعضای آن در این کشورها مسدود و مصادره می‌شود. تاکنون علاوه بر آمریکا، بحرین و عربستان نیز سپاه را تروریستی خوانده‌اند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمتر از سه ماه پس از انقلاب ۵۷ و در اردیبهشت سال ۱۳۵۸ به دستور آیت‌الله خمینی تاسیس شد. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، ارتش مسئول دفاع از مرزهای ایران و حفظ نظم داخلی است و سپاه مسئولیت پاسداری از نظام جمهوری اسلامی را برعهده دارد. بودجه این نهاد نظامی که بسیاری از شاهراه‌های اقتصادی ایران را نیز مدیریت می‌کند در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده.