تعداد زندانیان ترکیه رکورد زد 

بر اساس داده‌های وزارت دادگستری ترکیه در روز سه‌شنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی، تعداد زندانی‌های زندان‌های سراسر ترکیه با عبور از مرز ۳۴۰ هزار نفر رکورد شکست.

بر اساس این گزارش، تعداد بازداشت‌شدگان و محکومان در زندان‌های ترکیه در سال ۲۰۲۱ در محدوده ۲۷۲ هزار نفر بوده است. تنها در یک سال ۶۹ هزار نفر به شمار زندانیان اضافه شده تا آمار سرشماری روز یک ژانویه ۲۰۲۳ زندان‌های کشور از ۳۴۰ هزار نفر عبور کند.

وزارت دادگستری اعلام کرده ظرفیت زندان‌های کشور ۲۹۰ هزار نفر است. در واقع زندان‌های ترکیه هم‌اکنون ۵۰ هزار فرد زندانی را بیش از ظرفیت مجاز در خود جای داده‌اند.

در ترکیه، ۳۹۹ زندان و بازداشتگاه وجود دارد که شامل ۲۷۹ زندان فضای بسته، ۸۹ زندان با فضای باز، ۱۰ زندان سرپوشیده مختص زنان، ۸ زندان با فضای باز برای زنان، ۹ زندان فضای بسته برای کودکان و ۴ مرکز کانون تربیت و اصلاح کودکان می‌شود.

به گزارش برخی رسانه‌های ایران، تعداد زندانیان در این کشور نیز بالاتر از میانگین جهانی بوده و جمعیت بسیاری از زندان‌های ایران هم بیش از ظرفیت مجاز است. در تازه‌ترین اقدام، براساس دستور رئیس قوه قضاییه، پروژه انتقال زندان مرکزی مشهد به خارج از این شهر هم اکنون در حال اجراست که گفته می‌شود «ندامتگاه» جدید با گنجایشی ۱۰ هزار نفری، می‌تواند عنوان بزرگترین زندان خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.