تلاش برای همکاری بلند مدت، سفر مولود چاووش‌اوغلو به ایران

ازجمله- مروز ۱۵ نوامبر مولود چاووش‌اوغلو در قالب یک دیدار رسمی به ایران سفر کرد. در این دیدار وی با همتای خود امیرعبداللهیان و رئیس جمهوری ایران ابراهیم رئیسی دیدار کرد.

او در ابتدای حضور خود در تهران، با همتای خود حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کرد. در کنفرانس خبری بعد از این دیدار، چاووش‌اوغلو ضمن اشاره بر ضرورت افزایش دیالوگ و همکاری در راستای مسائل منطقه‌ای، بر لزوم افزایش همکاری‌های دو جانبه میان دو کشور تاکید کرد.

در دیدار انجام شده بین وزرای خارجه ایران و ترکیه، افزایش همکاری‌های میان دو کشور در صدر گفتگو‌ها قرار داشت. چاووش‌اوغلو از برگزاری «هفتمین شورای عالی همکاری دو کشور» در آینده نزدیک خبر داده و گفت و براساس پیشنهاد طرف ایرانی، علاوه بر امضای نقشه راه همکاری بلندمدت، برای «گسترش چارچوب حوزه تجارت ترجیحی» نیز توافقات انجام شده است که به زودی امضا خواهد شد.

وی همچنین گفت تجارت بین دو کشور سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شده بود و امسال به نسبت سال گذشته ۷۱ درصد رشد داشته است اما چاووش‌اوغلو، این رقم را ناکافی دانست. 

چاووش‌اوغلو در این کنفرانس بر نادرست بودن تحریم‌های تک جانبه ایران اشاره کرده و از آغاز مجدد مذاکرات وین استقبال کرد.  گفتگو پیرامون مسائل منطقه‌ای ازجمله افغانستان، عراق و لبنان، سوریه، یمن و جنوب قفقاز از موضوع‌ات مطرح شده میان وزیران خارجه ایران و ترکیه بود.

چاووش‌اوغلو، برای دیدار رسمی و گفتگو پیرامون حوادث سیاسی اخیر لبنان و توسعه روابط دو کشور، فردا راهی بیروت خواهد شد.

Photo by AA