تلاش برای کنترل آتش سوزی‌ها در ترکیه ادامه دارد

آتش سوزی‌های گسترده اخیری که در ترکیه پدید آمده در روز ۲۸ جولای در منطقه ماناوگات آغاز شد. بعد از مخابره این آتش سوزی، در زمان نسبتا کوتاهی گزارش‌هایی از دیگر استان‌های ترکیه مبنی بر وجود آتش سوزی در جنگل‌های تحت حفاظت آنها مخابره شد. اکنون (۳۱ جولای) آتش سوزی‌ها در ۲۶ استان ترکیه از جمله آنتالیا، آدانا، عثمانیه، مرسین، موغلا و کایسری و به ویژه در ماناوگات ادامه دارد. در مجموع از ۹۸ منطقه آتش سوزی گزارش شده است که از ابن تعداد تا کنون ۸۸ نقطه تحت کنترل درآمده است. 

یکی از نکات قابل توجه این آتش سوزی‌ها، گسترش سریع آن در استان‌های مختلف ترکیه بوده است. عامل عمده گسترش این آتش سوزی‌ها وزش نسبتاً شدید باد دانسته شده. سرعت وزش باد در برخی مواقع به ۸۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد که این موجب پیدایی شعله‌هایی به طول ۴۰ متر شده است. عامل دیگر اما کمبود رطوبت است، هوای مناطقی که دچار آتش سوزی هستند خشک شده و رطوبت در منطقه به ۶ درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر، «هر جرقه‌ای حتی مالش دو برگ می‌تواند به آتش سوزی بزرگی در جنگل تبدیل شود. همه چیز آماده سوختن است». 

وضعیت آتش سوزی 

شب گذشته مولود چاووش‌اوغلو در یک نشست خبری به برآورد آتش سوزی‌ها موجود پرداخت، بر اساس گفته‌های وی تنها در استان آنتالیا در مجموع ۴۲ محله دچار آتش سوزی شده و ۲۷ محله تخلیه شده‌اند. 

چاووش‌اوغلو همچنین از آمادگی دولت برای انجام کمک‌های مادی برای آسیب دیدگان خبر داده و گفت در مرحله اول ۳۰ میلیون لیر برای رفع نیازهای فوری شهروندان فراهم شده است. علاوه بر این کمک، وی تاکید کرد که برای شهروندانی که خانه خود را در این آتش سوزی‌ها از دست داده‌اند ظرف یک سال خانه ساخته خواهد شد. وی در رابطه با عاملان این آتش سوزی‌ها از دستگیری چندین نفر خبر داده و گفت «این اصلاْ طبیعی نیست که در بسیاری از شهرهای ترکیه آتش سوزی‌های همزمان و با این وسعت روی دهد». وی احتمال عمدی بودن این آتش سوزی‌ها را بالا دانسته است.

گسترش آتش در ۲۶ استان خسارات جانی و مادی بسیاری بر جای گذاشته است. تا این لحظه دست‌کم ۳۰۰۰ هزار راس دام تلف شده و حداقل ۱۵ هزار هکتار باغ زیتون از بین رفته است. همچنین سه نفر در ماناوگات و یک نفر در موغلا جان خود را از دست دادند. ۲ نفر نیز مفقود هستند.

ترکیه برای مهار این آتش سوزی‌ها ۲۶ هلیکوپتر و سه هواپیمای آب‌پاش را مورد استفاده قرار داده است. بیش از دو هزار نفر در نواحی مختلف برای مقابله به آتش سوزی‌ها در تلاش هستند. 

حمایت‌های جهانی

کشورهای مختلف اعم از چین، آمریکا، اسرائیل و صربستان مراتب همدردی خود را با ترکیه ابراز داشتند. ایران و اتحادیه اروپا برای کمک به مهار آتش سوزی‌های پدید آمده اعلام آمادگی کردند. چند تیم وابسته به وزارت امور اضطراری آذربایجان برای شرکت در عملیات مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها به ترکیه آمده‌اند. کشور اوکراین هم یک هواپیمای آب پاش برای مهار آتش سوزی‌ها به ترکیه اعزام کرده است.