تلاش برای گسترش کتابخوانی در توکات ترکیه؛ کتابخانه سیار آقا متین روی الاغ

متین اوئور، صاحب یک کتابخانه در استان توکات ترکیه، هر ۱۵ روز یک‌بار، تعدادی کتاب را در خورجین گذاشته و به همراه الاغش این کتاب‌ها را به دست کودکان روستاهای همسایه می‌رساند. 

به گزارش روزنامه دیلی صباح در تاریخ ۱۱ جولای، متین اوئور ۴۱ ساله، ساکن روستای کاراجااورن در ناحیه زیله استان توکات است. او هفت سال پیش یک خوابگاه متروک را در این منطقه، تبدیل به کتابخانه‌ای کرده که مراجعان بسیاری دارد. او اما برای گسترش فرهنگ مطالعه، دو هفته یک بار، هر تعداد کتاب که بتواند را برمی‌دارد و راهی روستاهای اطراف می‌شود.

آقای اوئور، هر بار که به روستاهای اطراف می‌رسد، یک سوت می‌زند و کودکانی که مشتری پروپاقرص کتابخانه سیار او هستند، به سمتش روانه می‌شوند. او کتاب‌های خوانده‌شده را که قبلا به بچه‌ها قرض داده، جمع‌آوری کرده و کتاب‌هایی جدید در اختیارشان می‌گذارد.

اوئور که از بازخورد کارش خرسند است می‌گوید: «هدف من تشویق مطالعه در میان کودکان روستاهای اطراف است. چون خود کتابخانه از برخی روستاها دور است، از این طریق سعی می‌کنم نیازهای مطالعه‌ای بچه‌ها را برطرف کنم. بچه‌ها در ابتدا با دیدن این منظره نامتعارف (کتابخانه روی الاغ) متعجب شدند، اما حالا به آن عدت کرده‌اند و با اشتیاق،‌ کتاب می‌خوانند».

او درباره هدف کتابخوانی گفت: «کشور من به نسل‌های کتابخوان نیاز دارد. کودکان اهل مطالعه امروز، افراد فرهیخته فردا خواهند بود. با درک اهمیت مطالعه، سعی می‌کنم در پرورش نسل‌هایی که کتاب را با آغوش باز می‌پذیرند کوشا باشم».