احلام البشیر، عامل بمب‌گذاری ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲ در خیابان استقلال که جان ۶ نفر را گرفته و ۸۱ تن را زخمی کرد، در آخرین جلسه دادگاه، سخنانی گفت که برخلاف گفته‌های پیشین اوست. او که قبلا گفته بود بمب را از سوریه به ترکیه آورده، حالا می‌گوید بمب را در ترکیه از فردی دریافت کرده است. البشیر همچنین مدعی شده است که می‌خواسته گزارش وجود بمب در کیفش را به پلیس بدهد، اما موفق به این کار نشده است.

به گزارش روزنامه حریت، در جریان دادگاه روز دوشنبه ۱۷ جولای، البشیر در بیانیه‌ای که بیش از یک ساعت به طول انجامید، اظهارات اولیه خود به پلیس را رد کرد. او در دادگاه گفت: «ما (البشیر و مردی که در روز حادثه همراه او بود) از دیوار مرزی پریدیم و وارد ترکیه شدیم. آن زمان بمب همراه ما نبود. من قبلا گفتم بمب را از سوریه آوردیم، ولی این‌ اتفاق نیفتاد. بلال (اشاره بلال حسن، مرد همراه او) را در استانبول تحویل گرفت».

در دومین جلسه دادگاه بررسی حادثه تروریستی ۱۳ نوامبر، ۲۶ متهم از مجموع ۳۶ متهم این پرونده، حضور داشتند. برخی از این متهمان، از طریق سامانه اطلاعات صوتی و تصویری (SEGBİS) به صورت آنلاین از زندان در این جلسه شرکت داشتند. 

احلام البشیر در این جلسه دادگاه مدعی شد که قصد داشته از همکاری با این گروه فرار کند. او گفت که همه چیز را روی گوشی‌اش ثبت می‌کرده، ولی آن‌ها وقتی حس کردند البشیر قصد فرار دارد، گوشی‌اش را از او گرفته و آن را شکسته‌اند. این تبعه سوری همچنین گفت که روز حادثه،‌ ناگهان متوجه وجود بمب در کیفش شده و می‌خواسته این قضیه را به پلیس بگوید، اما چون زبان ترکی بلد نبوده، نتوانسته ارتباط برقرار کند.

البشیر در بازجویی‌های قبلی گفته بود که به عنوان یک «افسر عملیات ویژه»، توسط گروه «پ‌ک‌ک / ی‌پ‌گ» آموزش دیده و دستور حمله را نیز از یکی از اعضای این گروه با نام مستعار «حاجی» دریافت کرده است. پس از حادثه بمب‌گذاری و اظهارات البشیر، مقامات ترکیه، افراد متعددی را در ارتباط با البشیر و پ‌ک‌ک دستگیر کردند و ارتش ترکیه نیز چند هدف مربوط به پ‌ک‌ک را در شمال عراق و شمال سوریه بمباران کرد.

قرار است جلسه بعدی دادگاه با بازداشت برخی متهمان فراری و با دستور رسیدگی به اتهامات دیگر متهمان پرونده، در تاریخ ۲۵ سپتامبر برگزار شود. کیفرخواست دادستانی علیه احلام البشیر، خواهان مجازات ۷ بار حبس ابد برای او شده که معادل ۱۹۴۹ سال و شش ماه الی ۳۰۰۹ سال زندان برای اوست.