تنش رو به افزایش در ترکیه در آستانه انتخابات ۱۴می؛ پرتاب سنگ به شهردار استانبول در ارزروم 

عصر یکشنبه ۷ می، اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP)، در جریان یک میتینگ انتخاباتی در شهر ارزروم هدف پرتاب سنگ‌ قرار گرفت. در نهایت او با افزایش تنش مجبور به ترک این تجمع شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ترکیه، پس از اینکه امام‌اوغلو بالای سقف یک اتوبوس در حال سخنرانی بود، هدف سنگ‌پراکنی از سوی افراد ناشناس قرار گرفت. در نتیجه این حمله تعدادی از افراد شرکت کننده مجروح شدند. فرماندار ارزروم از مراجعه ۱۷ نفر به بیمارستان‌ها خبر داد.

امام‌اوغلو نیز ساعاتی بعد در توییتر خود اعلام کرد«۱۰ تا ۱۵ نفر به سمت اون سنگ پرتاب کرده‌اند و اینکه عاملان این واقعه اهل «ارزروم» نبودند و فرماندار این شهر باید به خاطر «بی تدبیری» استعفا بدهد».

امام‌اوغلو در گفته‌های بعد از حادثه، نیروهای امنیتی را «به خودداری عمدی از اقدام در مقابل این اتفاق متهم کرد و این حادثه را یک اقدام تحریک آمیز توصیف کرد». اما در مقابل شهردار ارزروم در یک مصاحبه خبری گفت که در آغاز این طرفداران حزب جمهوری‌خواه خلق بودند که به پرتاب سنگ پرداختند. 

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در اولین واکنش در توییتر نوشت: «اکرم امام‌اوغلو که مردم ارزروم را تحریک‌کننده خطاب می‌کند، خودش یک محرک است». وزیر دادگستری ترکیه نیز در این رابطه اعلام کرد که تعدادی را دست‌گیر کرده‌اند. با این حال وی تاکید کرد «هم موضع گیری امام‌اوغلو و هم پرتاب کنندگان سنگ محکوم هستند».

کلیچداراوغلو، رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه نیز در توییتر این حمله را محکوم کرد و از هوادارانش خواست آرامش خود را حفظ کنند. وی گفت: «هدف آن‌ها ایجاد رعب و وحشت در مردم و دورنگه داشتن‌شان از انتخابات است». او از مردم خواست توجهشان را به انتخابات متمرکز کنند.