توقف اجباری تجارت ایران و افغانستان

 حسین سلیمی: درگیری‌ها و مشکلات افغانستان رودررویی طالبان با نیروهای دولتی و به خصوص بمباران دو روز پیش در این کشور توسط آمریکا باعث توقف کامل روند تجارت و بسته شدن مرزها شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین سلیمی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان اعلام کرد روابط تجاری بین ایران و افغانستان به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان به طور کامل متوقف شده است.

حسین سلیمی افزود، ریسک تجارت در این شرایط بسیار بالا است و چه فروشندگان ایرانی و چه خریداران داخل افغانستان حاضر به قبول این ریسک نیستند. چراکه مشخص نیست وقتی باری به داخل افغانستان می‌رود به دست خریدار برسد یا خیر؛ از طرف دیگر این بارها بیمه هم ندارند و این موضوع میزان ریسک را بسیار افزایش می‌دهد.

وی خاطرنشان ساخت: همه منتظر بهبود اوضاع در افغانستان هستیم و باید صبر کنیم تا مشخص شود چه اتفاقی رخ می‌دهد. اما نمی‌توان پیش‌بینی داشت که چه زمانی تجارت دوباره از سر گرفته می‌شود چرا که این موضوع به سیاست داخلی افغانستان بر می‌گردد.

سلیمی همچنین گفت: بسیاری از بازرگانان افغانستانی نیز کار را متوقف کرده‌اند و منتظر بهبود شرایط و تعیین تکلیف هستند باید دست کم یک هفته یا ده روز صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.