تکذیب خبر عدم اعطای مجوز اقامت برای اتباع خارجی در استانبول

 روز یکشنبه ۱۶ جولای، اداره‌کل مهاجرت ترکیه با صدور بیانیه‌ای برخی ادعاها درباره ممنوعیت ارائه درخواست جدید اقامت اتباع خارجی برای تمامی مناطق شهر استانبول (۲۹ منطقه) را تکذیب کرده و «لیست مناطق ممنوعه برای ثبت درخواست جدید اقامت اتباع خارجی» را اعلام کرد.

 به گزارش خبرگزاری آناتولی، اداره‌کل مهاجرت ترکیه با انتشار بیانیه‌ای، اخبار منتشر شده مبنی بر ممنوعیت ارائه «درخواست جدید» جهت اقامت در تمامی ۳۹ منطقه استان استانبول برای شهروندان خارجی را تکذیب کرد.

این بیانیه، در واکنش به خبری ابلاغ شده که روز ۱۴ جولای، در روزنامه میلیت به قلم فریت زنگین منتشر شد. پس از آن، خبر در بسیاری از وب‌سایت‌های خبری ترکیه جای گرفت. «ازجمله» نیز این خبر را ترجمه و منتشر کرد و سپس سایر رسانه‌های فارسی زبان ترکیه نیز آن را بازتاب دادند. همین مسئله موجب شد تا تماس‌های مکرری با اداره‌کل مهاجرت صورت گیرد و در نهایت بیانیه رسمی اخیر از سوی این اداره ابلاغ شود.

 بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی اداره کل مهاجرت ترکیه، اتباع خارجی تنها برای ۱۰ منطقه شهر استانبول نمی‌توانند درخواست جدید اقامت ارائه دهند. در این بیانیه آمده است، «در ژانویه ۲۰۲۱ مناطق فاتح و اسن‌یورت استانبول برای درخواست‌های جدید اجازه اقامت اتباع خارجی بسته شدند. اما در نتیجه ارزیابی انجام شده در اکتبر ۲۰۲۲ مناطق باغجیلار، باشاک‌شهیر، باهچه‌لی‌اولر، آوجیلار، کوچوک چکمجه، اسنلر، سلطان‌غازی و زیتون‌بورنو نیز به لیست مناطق ممنوعه برای ثبت درخواست جدید اقامت اتباع خارجی افزوده شدند».

گفتنی است، از اول جولای ۲۰۲۲، در مجموع  هزار و ۱۶۹ محله در تمامی ترکیه، از جمله ۵۴ محله در استانبول طبق قانون «رعایت نسبت ۲۰ درصدی مهاجران خارجی» برای درخواست‌های اقامت جدید بسته شده است.