ثبت رکورد تاریخی صادرات محصولات کشاورزی ترکیه

  بخش کشاورزی ترکیه در ماه اکتبر گذشته رکورد جدیدی در زمینه صادرات محصولات خود ثبت کرد.

  بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه، میزان صادرات محصولات کشاورزی در ماه اکتبر گذشته امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با افزایش ۲۱.۸ درصد به ۲میلیارد و ۸۴۰ میلیون و ۴۶۱ هزار دلار رسید. 

  همچنین سهم صادرات محصولات کشاورزی از صادرات کل ترکیه در اکتبر ۲۰۲۱ به ۱۴.۹ درصد رسید.

  کشور ترکیه  دارای شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناسب می‌باشد. خاک حاصل‌خیز، باران‌های فصلی و همچنین برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌های دولتی سبب شد که در بخش صادرات محصولات کشاورزی رکوردهای بی‌سابقه‌ای را ثبت کند. این کشور نه تنها در بخش صادرات محصولات کشاورزی رشد قابل توجه‌ای داشته است، بلکه در زمینه صادرات بخش‌ صنعتی با ۱۸.۸ درصد افزایش به ۱۵میلیارد و ۷۹۶ میلیون دلار و بخش معدن نیز با ۱۸.۴درصد افزایش به ۴۶۶ میلیون  و۲۸۷ هزار دلار رسیده است. 

  همچنین صادرات کل ترکیه در اکتبر امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با ۱۹.۲ درصد افزایش به ۱۹ میلیارد و ۷۷ میلیون دلار رسیده است.

  مقامات ترکیه بر اساس برنامه بلند مدت در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، سیاست خارجی، سلامت، حمل و نقل و توریسم که یک دهه قبل در پارلمان تصویب کردند بر آن هستند که کشور جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ جزو ۱۰ اقتصاد برتر جهان شود.

  سال۲۰۲۳ میلادی صدمین سال تاسیس جمهوری ترکیه است و مقامات ترکیه با «چشم انداز ۲۰۲۳» می خواهند به استقبال صدمین سال تاسیس جمهوری در کشورشان بروند.