ثروتمندترین خانواده‌های ترکیه در سال ۲۰۲۳

مجله اکونومیست بر اساس داده‌های منتشر شده تا روزهای پایانی سال ۲۰۲۳، لیستی ۱۰ ردیفه از ثروتمندترین خانواده‌های ترکیه را منتشر کرد.

خانواده کوچ
بر اساس این فهرست، ثروتمندترین خانواده ترکیه، خانواده کوچ است. این خانواده که صاحب هولدینگ معروف «کوچ» نیز هست ثروتی بالغ بر ۶ میلیارد دلار دارد و چند سالی است که در صدر فهرست ثروتمندترین خانواده‌های ترکیه است.

شوکت سابانجی
خانواده شوکت سابانجی با ثروتی بین ۵ تا ۶ میلیارد دلار در رتبه دوم این فهرست قرار دارد. این خانواده مالک هلدینگ «Esas» است که در زمینه حمل و نقل هوایی، تدارکات، مواد غذایی، مراقبت‌های بهداشتی، خرده فروشی و املاک و مستغلات فعالیت می‌کند.

ارول سابانجی – تورکان سابانجی
خانواده ارول سابانجی مالک هلدینگ «سابانجی» و خانواده تورکان سابانجی مالک هلدینگ «س.سابانجی»، با ثروتی ۴ تا ۵ میلیارد دلار در رتبه سوم و چهارم قرار گرفتند. هلدینگ «سابانجی» در بخش‌های مختلف به‌ویژه بانکداری، خدمات مالی، انرژی، مصالح ساختمانی و خرده‌فروشی فعالیت می‌کند. عمده فعالیت هلدینگ «س.سابانجی» نیز در حوزه بانکداری و ترابری است.

خانواده تارا
خانواده تارا صاحب هلدینگ معروف «ENKA» که در زمینه پروژه‌های مهندسی، ساختمانی، صنعتی، حفاری و عملیات دریایی فعالیت می‌کنند. این خانواده با ثروتی ۳ تا ۴ میلیارد دلار در سکوی پنجم این فهرست قرار گرفته است.

اجزاجی‌باشی- حوسنو اوزیئین
خانواده اجزاجی‌باشی صاحب هلدینگ «اجزاجی‌باشی» و خانواده حوسنو اوزیئین صاحب هلدینگ «فیبا»، با ثروتی بین ۳ تا ۴ میلیارد دلار در رده‌های ششم و هفتم فهرست ثروتمندترین خانواده‌های ترکیه قرار گرفتند.

مورات اولکر- اُزاُکور- اردم‌اوغلو
مورات اولکر، مالک هلدینگ «کوکلر»، خانواده اُزاُکور مالک هلدینگ «اوس» و خانواده اردم‌اوغلو مالک هلدینگ «اردم‌اوغلو» با ثروتی بین ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار در رده‌های هشتم نهم و دهم این لیست قرار دارند.