جامعه تورگردانان ایران: هیچ رزروی برای سفر گردشگران اروپایی به ایران در فصل بهار نداریم

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران روز شنبه ۸ بهمن‌ماه در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «در حال حاضر هیچ رزروی برای سفر گردشگران اروپایی به ایران در فصل بهار نداریم و به نظر می‌رسد گردشگران بین‌المللی برنامه‌ای برای آمدن به ایران ندارند». 

پورفرج همچنین افزود: «در حال حاضر بیشتر آژانس‌دارانی که در حوزه تورهای ورودی فعالند، بیکار هستند». او همچنین درباره سفرهای زیارتی شهروندان کشورهای همسایه به ایران گفته است: «تعداد اندکی از گردشگران کشورهای همسایه در حوزه گردشگری مذهبی به ایران سفر می‌کنند و اغلب آن‌ها هم از کشور عراق هستند».

پورفرج با تاکید بر اینکه فعلاً گردشگر و تور از اروپا به ایران نداریم، گفت: «گردشگران اروپایی بسیار اندک هستند و حتی همان تعداد هم بیشتر با هدف انجام کارهای اداری و تجاری به ایران سفر می‌کنند. شاید بتوان گفت برای فصل بعدی ممکن است تعدادی از گردشگران اروپایی برای سفر به ایران علاقه پیدا کنند اما هنوز رزروی برای سفر به ایران در فصل بهار انجام نشده است».

انتظار ورود گردشگر خارجی به ایران در حالی است که جمهوری اسلامی طی چند ماه گذشته و در بحبوحه اعتراضات مردمی و همچنین طی سال‌های گذشته چندین گردشگر اروپایی و شهروندان دو تابعیتی را با اتهام جاسوسی بازداشت کرده و در ازای دریافت امتیازات از کشورهای خارجی آزاد کرده است؛ این موضوع به سیاست «گروگان‌گیری» جمهوری اسلامی مشهور شده و مورد انتقاد گسترده جامعه جهانی قرار گرفته است.

 توقف ورود گردشگران بین‌المللی به ایران در حالی است که آمارهای آذربایجان و ترکیه نشان می‌دهد در سال گذشته میلادی این دو کشور به ترتیب پذیرای ۱.۵ میلیون و ۵۱ میلیون گردشگر خارجی بوده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ به ترتیب حدود ۵۰ درصد و ۲۰ درصد رشد نشان می‌دهد. دبی نیز در ۱۱ ماه ابتدایی ۲۰۲۲ پذیرای ۱۳ میلیون گردشگر خارجی بود که رشدی ۸۵ درصدی نشان می‌دهد.