جایزه بزرگ اسپانیا برای کاشفان واکسن کویید-۱۹

TRT – جایزه شاهزاده آستوریاس، معروف به معتبرترین جایزه پادشاهی اسپانیا به  پروفسور اوغور شاهین و دکتر اوزلم تورچی کاشفان ترک تبار واکسن فایزر-بایونتک رسید.

این جایزه که به عنوان معتبرترین نشان در زمینه تحقیقات فنی و علمی در اسپانیا شناخته می‌شود که به گروهی از دانشمندان از جمله اوغور شاهین و همسرش اهدا شد.

هیئت داوران تحقیقات بخش فنی و علمی، جایزه آستوریاس سال ۲۰۲۱ را به  پروفسور شاهین و همسرش دکتر ازلم، کاتالین کاریکو (بیوشیمیست)، درکس ویسمن (ایمونولوژیست) و فیلیپ فالکنر (ایمونولوژیست) به دلیل مشارکت در کشف واکسن کویید -۱۹ اهدا کرد.

بیانیه هیئت داوران

“کار آن‌ها یک نمونه عالی از اهمیت علوم پایه برای حفظ سلامت در مقیاس جهانی است. آنها با سابقه طولانی خود در تحقیقات پایه، برنامه‌های ابتکاری مانند کشف واکسن‌‌های موثر برای مبارزه با بیماری همه گیر کووید-۱۹ را به ثمر رساندند. تولید فناوری جدید mRNA و واکسن های مبتنی بر ویروس های آدنوئید، راهی جدید برای امید به استفاده از آن‌ها در برابر سایر بیماری‌ها نیز فراهم کرده است.

قدرت علم برای بشریت

پرفسور شاهین در بیانیهای به بنیاد پرنسس آستوریاس نوشت: «جایزه شاهزاده خانم آستوریاس از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا یک شناخت عالی از قدرت علم برای بهبود وضع بشریت است. من بسیار سپاسگزارم که تحقیقات ما را در چنین جایگاهی قرار دادید و خوشحالم از این‌که توانسته‌ایم کمکی برای مبارزه با این ویروس انجام دهیم.»

اوزلم تورچی نیز نوشت: «این یک افتخار است که در میان دریافت کنندگان این  جایزه مهم  قرار داشته باشم. من عمیقاً مفتخرم که به عنوان یک سفیر ارزشمند با این جایزه شناخته شوم، زیرا این جایزه، علم را وسیله‌ای در بهبود زندگی می داند.»

جوایز آستوریاس یک مجموعه جوایز سالانه است که توسط بنیاد پرنسس آستوریاس در اسپانیا به افراد، نهادها یا سازمانهایی از سراسر جهان اعطا می شود که دستاوردهای چشمگیری در علوم پایه و علوم انسانی کسب میکنند.

بنیاد آستوریاس به هرکدام از برگزیدگان، یک دیپلم افتخار، یک مجسمه خلق شده با دستان جوان میرو (مجسمه‌ساز اسپانیایی)، یک سنجاق با نشان بنیاد و همچنین مبلغ ۵۰ هزار یورو جایزه نقدی در نظر گرفته است.