جدال لفظی اردوغان و نتانیاهو؛ پاسخ تند ترکیه به اسرائیل

وزارت خارجه ترکیه در واکنش به اتهامات مقامات اسرائیلی علیه رجب طیب اردوغان تاکید کرد نتانیاهو و کوهن نمی‌توانند با تهمت‌های بی‌اساس بر جنایات خود سرپوش بگذارند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۶ نوامبر، وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای گفت: «مقامات اسرائیلی که با ظلم و کشتار مردم فلسطین، وارد صفحات تاریک تاریخ شده‌اند حق ندارند از قانون صحبت کنند».

در این بیانیه آمده است: «مقامات اسرائیلی که مشروعیت خود را در وجدان بشریت از دست داده‌اند، نمی‌توانند جنایاتی را که با بمباران بیمارستان‌ها و کشتار زنان و کودکان در مقابل چشم تمام جهان مرتکب شده‌اند، پنهان کنند و نمی‌توانند توجهات را منحرف کنند».

پیش از این بیانیه روز چهارشنبه، اردوغان طی سخنرانی در نشست حزب حاکم عدالت و توسعه از اسرائیل به عنوان یک «دولت تروریست» نام برده و گفته بود: «اسرائیل در حال اجرای استراتژی نابودی کامل غزه است و قوانین بین‌المللی را در آنجا نقض می‌کند».

اردوغان همچنین نتانیاهو را متهم کرد که مردم غزه را با بمب هسته‌ای تهدید کرده است. وی گفت: «نتانیاهو پایان خود را نزدیک می‌بیند و به زودی از قدرت کنار خواهد رفت».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در واکنش به سخنان اردوغان، او را به حمایت از «تروریست‌های حماس» متهم کرد. وی گفت: «اردوغان باید آخرین نفری باشد که درباره حقوق بشر سخن می‌گوید و به ما درس‌های اخلاق می‌دهد».