جریمه حیوانات خانگی بدون میکروچیپ ترکیه صادر شد

برای نخستین بار در ترکیه، صاحبان حیوانات خانگی که تا موعد مقرر (دسامبر ۲۰۲۲) برای ثبت حیوان خود در اپلیکیشن PETVET و نصب میکروچیپ اقدام نکرده بودند، مشمول جریمه ۳۶۴۲ لیری شدند.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۳، عیسی ییلدریم از مقامات اتاق دامپزشکان آنکارا در این باره بیان کرد: «چنانچه صاحبان حیوانات خانگی بخواهند با حیوان خود به سفری خارج از کشور بروند یا حتی سفری بین شهری در ترکیه داشته باشند و هنوز میکروچیپ حیوان خانگی خود را نصب نکرده باشند، مشمول پرداخت جریمه مذکور (۳۶۴۲ لیری) می‌شوند». 

در راستای قانون حمایت از حیوانات که اواخر سال ۲۰۱۸ به اجرا درآمد، پروژه PETVET جهت سرشماری و نظارت بر تعداد دقیق حیوانات خانگی آغاز به کار کرد. براساس آیین‌نامه سال ۲۰۱۸، تمام حیوانات خانگی بالای شش ماه باید میکروچیپ حاوی اطلاعات حیوان را دریافت کنند.

به گزارش حریت، تاکنون اطلاعات ۱.۶ میلیون حیوان خانگی در سامانه ثبت شده است. مقامات مربوطه، ثبت حیوانات و گرفتن میکروچیپ را راهی برای کنترل حیوانات خانگی می‌دانند تا صاحبان آن‌ها نتوانند حیوانات را به راحتی رها کرده و از این طریق به آن‌ها آسیب وارد کنند.