جنگ اوکراین و روسیه؛ محور تماس تلفنی اردوغان و پوتین

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۲۳، با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای از جمله جنگ در اوکراین و روسیه تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان و پوتین در این تماس تلفنی اقدامات ملموس برای تبدیل شدن غلات روسیه به آرد در ترکیه و ارسال آن به کشورهای نیازمند آفریقا را نیز مورد بحث قرار دادند.

طبق گزارش فوق، اردوغان طی تماس تلفنی با پوتین گفت: «آماده‌ایم برای تامین صلح میان روسیه و اوکراین نقش میانجیگری ایفا کنیم». 

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ اندیشکده انستیتو بررسی جنگ مستقر در واشنگتن اعلام کرده که نشانه‌هایی از اقدامات کرملین برای تبدیل درگیری‌های نظامی در اوکراین به یک جنگ متعارف بزرگ، پس از شکست‌های نظامی چند ماهه گذشته، دیده می‌شود.

مقام‌های اوکراین روز دوشنبه اعلام کردند که شمار تلفات انسانی حمله موشکی روسیه به یک ساختمان مسکونی چند طبقه با ظرفیت ۱۷۰۰ نفر در شهر دنیپرو در جنوب شرقی اوکراین به ۴۰ تن رسیده است.فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک در شبکه‌های اجتماعی گفت که در این حمله دستکم ۴۰ نفر کشته و ۷۵ نفر مجروح شدند و از سرنوشت ۳۵ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست. او تاکید کرد که امدادگران همچنان در حال جستجو در میان آوارها برای یافتن بازماندگان هستند.

این مرگبارترین حمله به اهداف غیرنظامی دور از خطوط مقدم جنگ توصیف شده است.