اردوغان: توافق کریدور غلات تا چهار ماه دیگر تمدید شد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲، با انتشار پیامی در حساب توییتر خود اعلام کرد: «توافقنامه کریدورغلات دریای سیاه که در نتیجه مذاکرات چهارجانبه با روسیه، اوکراین و سازمان ملل به میزبانی کشورمان حاصل شد، از ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ به مدت ۱۲۰ روز تمدید شد».

وی در ادامه این پیام تاکید کرد: «انتقال بیش از ۱۱ میلیون تن غلات و مواد غذایی با حدود ۵۰۰ کشتی ظرف مدت ۴ ماه، خود گواه اهمیت این توافق در تامین امنیت غذایی جهان است».

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز با انتشار پیامی در توییتر، از تمدید ابتکار صادرات غلات دریای سیاه استقبال کرد. گوترش در پیام خود نوشت: «از آشتی تمام طرفین مربوطه برای تداوم ابتکار غلات دریای سیاه که باعث انتقال امن غلات، مواد غذایی و کود از اوکراین می‌شود، استقبال می‌کنم».

اوکراین، روسیه و سازمان ملل، در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ با میانجیگری ترکیه، سند مربوط به «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را در استانبول امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه، صادرات غلات و کود اوکراین از تعدادی از بنادر محاصره شده امکان‌پذیر شد».

به گزارش سازمان ملل، با اجرایی شدن قرارداد صادرات غلات اوکراین از ماه جولای ۲۰۲۲، تاکنون بیش از ۱۰ میلیون تن غلات و سایر مواد غذایی از اوکراین صادر شده‌ است. بدین‌ترتیب از بروز بحران مواد غذایی در جهان که به دلیل انفجار قیمت غلات پیش آمده بود تا حد زیادی جلوگیری شد.

اوکراین، بزرگ‌ترین صادر کننده غلات در دنیاست. با قراردادی که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل میان این کشور و روسیه بسته شد، محموله‌های غلات اوکراین می‌توانند از دریای سیاه که تحت کنترل نیروی دریایی روسیه است عبور کنند. در مقابل روسیه نیز اجازه دارد مواد غذایی و کودهای کشاورزی‌اش را علی‌رغم تحریم‌های غرب صادر کند.