حال پسربچه «خانه زباله» بورسا خوب است

جم محمد پسربچه‌ای که انتشار ویدیویی از او در خانه‌ای پر از زباله در شهر بورسا در ماه آگوست ۲۰۲۲ با واکنش گسترده‌ای در ترکیه روبرو شده بود، اکنون حال بهتری دارد و در خانه کودک بورسا مشغول تحصیل و زندگی است.

ماجرا از این قرار بود که وقتی ماموران برای تخلیه یک خانه در شهر بورسا به دلیل بدهی مستاجر آن وارد عمل شده بودند، با پسربچه‌ ۹ ساله‌ای در این واحد مسکونی روبرو شدند که یک سال توسط خاله‌اش در میان انبوه زباله‌های این خانه زندانی بود. محمد که در ماه اگوست، هنگام افشاشدن این راز وحشتناک ۱۷ کیلو وزن داشت، حالا وضعیت جسمانی‌ بهتری داشته و ۳۱ کیلو وزن دارد.

پرفسور اوزلنن اوزکان رئیس دانشگاه آکدنیز بورسا که محمد تحت حمایت بیمارستان آن‌ها قرار گرفت، پس از عیادت از این کودک ۹ ساله در روز ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ خبرگزاری ایها گفت: «محمد تحت حمایت ما و وزارت خانواده دولت ترکیه است. او حالا تحصیلاتش را آغاز کرده و با دوستانش در یک خانه کودک زیبا زندگی می‌کند».

دکتر اوزکان با اشاره به اینکه دولت از چنین کودکانی حمایت می‌‌کند بیان کرد: «به کمک خانواده‌ها برای گرفتن حضانت کودکان بی‌سرپرست نیاز داریم. از خانواده‌ها می‌خواهیم چنانچه شرایط گرفتن سرپرستی را دارند، در این زمینه اقدام کنند؛ کودکان بسیاری منتظر شما هستند».