حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات با تاکید بر گفتگو و همکاری؛ نشست ۳+۳ در تهران به پایان رسید

روز دوشنبه ۲۳ اکتبر دومین نشست «۳+۳» با حضور وزرای خارجه ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و روسیه و به میزبانی ایران به منظور بررسی مسائل منطقه قفقاز جنوبی و تلاش برای گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، ترانزیتی و انرژی منطقه‌ای در تهران برگزار شد.

در بیانیه‌ای که پس از پایان نشست منتشر شد بر اهمیت حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بر اساس منشور ملل متحد، احترام به حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیری مرزهای شناخته شده بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی، منع تهدید یا توسل به زور و احترام به حقوق بشر تأکید نمودند.

همچنین در این بیانیه بر نقش مثبت همکاری‌‌های اقتصادی بر تقویت اعتماد متقابل، بهروزی ملت‌ها و ثبات منطقه، تأکید نمودند. در راستای ایجاد صلح پایدار و توسعه اقتصادی منطقه، رایزنی و تعاملات دوجانبه و چندجانبه را تقویت خواهند کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در دومین نشست سازوکار منطقه‌ای ۳+۳ اعلام کرد: جنگ در قفقاز جنوبی پایان یافته و اینک نوبت صلح و همکاری و پیشرفت در قفقاز فراهم شده است. وی اظهار داشت: عنوان این نشست نوبت صلح، همکاری و پیشرفت در قفقاز جنوبی است که با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های منطقه برای حل و فصل مسائل منطقه‌ای و تلاش جمعی برای استقرار صلح و همکاری به‌منظور توسعه اقتصادی و ارتقای رفاه مردم منطقه برگزار می‌شود.

هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه نیز در نشست فوق اظهار داشت: ترکیه طرفدار حل مشکلات منطقه از طریق گفتگو برای دستیابی به صلح پایدار است. این سازوکار فرصت خوبی برای کشورهای منطقه است که به جامعه جهانی نشان دهند می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.