حمایت از پناهجویان مقیم ترکیه محور اصلی اجلاس سران اتحادیه اروپا

  Ursula von Der Leyen

  ​اناتولی – دانا اسپینانت، معاون سخنگوی کمیسیون اروپا در کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تماس تلفنی رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که حمایت از پناهجویان مقیم ترکیه در اجلاس سران اتحادیه اروپا در ۲۴ تا ۲۵ ژوئن مورد بحث قرار خواهد گرفت.
  وی افزود: طرفین در این گفتگو در مورد روابط اتحادیه اروپا و ترکیه، روند مبارزه با ویروس کرونا، تجارت و گمرک، اوضاع در مدیترانه شرقی، مسئله مهاجرت و تحولات در افغانستان گفتگو کردند.
  اسپینانت افزود: در آخرین جلسه در ماه مارس، از کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد فعالیت در موضوعات گسترده در زمینه روابط با ترکیه خواسته شد. اورسولا فون در لاین البته در مورد نتایج این فعالیت‌ها در مورد ترکیه با شرکای خود در این شورا گفتگو خواهد کرد.
  وی تصریح کرد که در این نشست پیرامون حمایت از پناهجویان مقیم ترکیه گفتگو و تبادل نظر خواهد شد.
  بهبود اقتصادی، روند مبارزه با کرونا، مهاجرت و روابط با روسیه از دیگر محورهای گفتگوی رهبران اتحادیه اروپا در نشست بروکسل خواهد بود.

  اهمیت توافق‌نامه مهاجرت با ترکیه

  در همین زمینه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشست مشترک خبری در برلین بر اهمیت توافقنامه مهاجرت با ترکیه تاکید کردند.

  صدراعظم آلمان طی سخنانی در این نشست به میزبانی ترکیه از شمار زیادی پناهجو اشاره کرده و گفت: این توافقنامه بسیار مهم است و باید دامنه آن را بیشتر گسترش دهیم. ترکیه در میزبانی از ۳.۷ میلیون پناهجوی سوری کار شگفت انگیزی انجام می‌دهد و شایسته حمایت ما است.

  اورزولا فن در لاین نیز اعلام کرد که در نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا تغییرات اقلیمی، اتحادیه گمرکی و توافقنامه مهاجرت با ترکیه مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

  وی درباره پناهجویان سوری که حدود ۱۰ سال در ترکیه به سر می‌برند، گفت: نکته مهم این است که ما باید از ترکیه حمایت کنیم. پناهجویان سوریه‌ای مقیم ترکیه باید چشم‌اندازی برای بازگشت به وطن یا تعیین تکلیف خود داشته باشند. این برای ما مهم است و آن را در نشست شورا مطرح خواهم کرد.