حمله بر دفتر سازمان ملل متحد در هرات

حمله بر دفتر سازمان ملل متحد در هرات:PHOTO:GETTY

سازمان ملل متحد در افغانستان حمله به محوطه دفتر خود در هرات را که منجر به جان باختن یک نگهبان پلیس افغان و زخمی شدن سایر افسران شد، به شدت محکوم می کند.

بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد، که به گونه واضح به نام مکان سازمان ملل متحد علامه گذاری شده بود، توسط عناصر ضد دولت مورد هدف قرار گرفت.

نواحی اطراف شهر هرات که محوطه سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، شاهد درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی بوده است. سازمان ملل به گونه عاجل در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور با طرفهای درگیر در تماس است.

دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: ” این حمله علیه سازمان ملل متحد اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.” موصوف افزود: ” در قدم نخست ما به خانواده کارمند کشته شده تسلیت عرض مینماییم و برای مجروحین آرزوی صحتمندی عاجل داریم.”

در این حادثه، که محل ورودی با فیر هاوان و شلیک گلوله مورد حمله قرار گرفت، به کارکنان سازمان ملل آسیب نرسیده است.

خانم دیبرا لاینز که رئیس یوناما نیز است گفت: “عاملان این حمله باید شناسایی و به پاسخگویی کشانده شوند .”

حملات علیه کارکنان ملکی سازمان ملل متحد و دفاتر آنان بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد ملکی بوده که بر حمایت از تلاش های صلح، ارتقاء حقوق همه افغان ها و ارائه کمک های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد.

سازمان ملل متحد از کارمندان ریاست خدمات امنیتی افغانستان که از محوطه در برابر مهاجمان دفاع کردند قدردانی می کند.