حمل و نقل عمومی در استانبول

  استانبول شهر نام آشنای ترکیه که در سال های اخیر تبدیل به یک مقصد توریستی بسیار جذاب برای تمامی مردم جهان شده است. سالانه گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به سمت این شهر سفر می کنند تا از جاذبه های دیدنی آن در کنار مراکز خرید متنوع و همچنین رستوران و کافه های آن نهایت لذت را ببرند.

   مساحت شهر استانبول نزدیک به 5 هزار کیلومتر مربع است. این مساحت را باید هفت برابر شهر تهران دانست! نزدیک به 15 میلیون نفر در آن ساکن هستند. دولت ترکیه تلاش زیادی برای بهبود سیستم حمل و نقل عمومی استانبول تا جای ممکن کرده، اما همیشه با محدودیت‌هایی روبرو بوده است. همانند روم سابق، استانبول روی هفت تپه ایجاد شده و به همین دلیل ایجاد مسیرهایی مستقیم در آن به منظور تردد وسایل نقلیه عمومی یا خصوصی کار دشواری است. از طرفی شهر به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود که همچنان کار را برای ایجاد راه‌های عبور و مرور دشوار می‌کند

   با وجود این محدودیت‌ها، دولت ترکیه پروژه‌های بزرگی را برای بهبود سیستم وسایل نقلیه عمومی استانبول در دستور کار قرار داده است.

  استانبول مانند بسیاری از مناطق دیگر از نظر حمل و نقل دارای رتبه های مهم در جهان است. شبکه گسترده حمل و نقل عمومی شامل وسایل نقلیه زمینی از قبیل اتوبوس ، متروبوس , مینی بوس ، مترو و تاکسی است. سیستم های راه آهن از قبیل مترو ، تراموا ، مارماری ؛ معابر هوایی مانند کابین و وسایل حمل و نقل دریایی مانند اتوبوس های دریایی و کشتی

  .

  گزینه های حمل و نقل عمومی استانبول

  .

  حمل و نقل با مینی بوس

  مینی بوس ها روش هایی برای حمل و نقل هستند که در آن نمی توان از کارت اتوبوس استفاده کرد و پرداخت آن به صورت نقدی انجام می شود. مینی بوس ها ، که شبیه به مسیرهای اتوبوس هستند ، به روشی بسیار ترجیح داده شده اند زیرا دسترسی سریع تر و راحت تری به مسیرهای خاص دارند. معمولاً در مسیرهایی با تراکم بالای ترافیک استفاده  می شود.

  حمل و نقل با اتوبوس

  اتوبوس ها یکی از اقتصادی ترین راه های حمل و نقل در استانبول به حساب می آیند. این گزینه که می تواند برای حمل و نقل تقریبا به تمام مناطق مورد استفاده قرار گیرد ، سبب شده است که شهروندان به دلیل ازدحام ترافیک  ، به سمت گزینه های دیگر روی بیاورند.

  حمل و نقل با مترو بوس

  متروبوس یکی از راههای ارجح حمل و نقل هزاران نفر از ساکنان استانبول هر روز است. آنها به عنوان حمل و نقل اکسپرس شناخته می شوند و یک خط ویژه بین آسیا و اروپا را پوشش می دهند. قطعیت نقاط شروع و پایان ، فراوانی سفر و حمل و نقل سریع ارائه شده دلایل اصلی این اولویت است.

  حمل و نقل با تاکسی خصوصی

  تاکسی هایی که تقریباً در هر خیابان استانبول در چند ثانیه مشاهده می کنید ، به رنگ زرد رنگ است و در تپه های آنها علامت “تاکسی” وجود دارد. در مقایسه با استانداردهای اروپایی ، استفاده از تاکسی در استانبول یک شیوه حمل و نقل بسیار اقتصادی است.

  حمل و نقل با مترو

  سیستم های ریلی مفیدترین راه برای سفر در استانبول است زیرا آنها دارای شبکه گسترده و مقصد مهمی هستند که هم در اروپا و هم در آسیا ارائه می شوند. مترو نیز از نظر اقتصادی مشتریان را نیز راضی نگه میدارد . نقاط شروع و مقصد مهمترین خطوط مترو به شرح زیر است:

  Yenikapı _ Şirinevler M1

   Haciosman _ Yenikapi M2

   Kirazli _ Başakşehir M3

   Kadikoy _ Tavşantepe M4

   Uskudar_ Yamanevler M5

  Levent _ Boğaziçi Üniversitesi M6

  Mecidiyeköy _ Mahmutbey M7

  حمل و نقل توسط تراموا

  خطوط تراموا سریعترین راه برای سفر از روی زمین و همچنین محبوب ترین مقصد در استانبول است. این خودرو به ترجیحی ترین وسیله حمل و نقل برای گردشگران تبدیل شده است. برخی از خطوط تراموا به شرح زیر است؛

  .

  Kabataş _ Bağcılar T1

  Kadıköy _ Moda T3

  Topkap  ı_ Mescidi selam T4

  Cibali _ Alibeyköy T5

  حمل و نقل توسط فونیکولار

  علاوه بر خطوط مترو و تراموا ، سیستم مفصلی که دو خط دارد انتخاب دیگری برای حمل و نقل زیرزمینی است. نقاط شروع و مقصد این دو خط به شرح زیر است

  Kabataş _ Taksim F1 

  Karaköy _ tüneline F2

  خط تونل  کاراکوی  به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم های مشترک  در جهان شناخته می شود

  حمل و نقل توسط مارماره

  مارماری یک سیستم ریلی است که طرف های اروپایی و آسیایی را زیر دریا متصل می کند. طول این سیستم که حمل و نقل از یک طرف به طرف دیگر را فقط در عرض چند دقیقه و بدون اتصال به ترافیک فراهم می کند ، تقریباً 75 کیلومتر است. این منطقه بین Gebze و Halkalı فعالیت می کند.

  حمل و نقل با اتوبوس فری و دریایی

  حمل و نقل دریایی همچنین مطلوب ترین خدمات حمل و نقل برای مردم استانبول است زیرا امکان انتقال سریع بین دو طرف را بدون مشکل ترافیکی فراهم می کند. همچنین برخی از سفرهای داخلی و تورهای بسفر وجود دارد که می توانید برای سفرهای تفریحی از آنها استفاده کنید.