«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، از بروز کودتا در کشور سودان ابراز نگرانی کرد. 

در بیانیه وزیر امور خارجه ترکیه آمده است که «ما اخبار مربوط به کودتای ۲۵ اکتبر در سودان را با نگرانی تعقیب می‌کنیم. همچنین ما انتظار جدی داریم که همه جناح‌های سیاسی‌ در خارطوم به تعهداتی که در قبال قانون اساسی داده‌اند پایبند باشند تا روند گذار قطع نشود».  

در نیمه شب امروز ۲۵ اکتبر، نیروهای نظامی با تصرف مناطق مختلف شهر خارطوم پایتخت سودان و دستگیری دست‌کم پنج عضو دولت و حبس خانگی نخست وزیر این کشور، اعلام کودتا کردند.

 ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس نظامی دولت ائتلافی سودان با حضور در تلویزیون، از انحلال دولت انتقالی و شورای حاکمیتی خبر داده و در سراسر کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. وی همچنین از معلق شدن برخی از مواد  قانون اساسی کشور خبر داد.  

اکنون تماس‌های تلفنی و اینترنت در کشور سودان قطع شده و فرودگاه خارطوم نیز تعطیل است. همچنین از سرنوشت «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان گزارشی در دسترس نیست و گفته می‌شود کودتاگران وی را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

دولت فعلی سودان نیز خود به واسطه کودتایی بر ضد «عمر البشیر» در  سال ۲۰۱۹ بر سر کار آمده بود. این دولت، یک دولت ائتلافی متشکل از نمایندگان نظامی و مدنی است، گرچه از زمان آغاز به کار، درگیری‌هایی بین این دو گروه وجود داشته است.

 حمدوک در راستای «گذار به دموکراسی» خواستار اصلاح ساختار ارتش و انجام اصلاحات اقتصادی در کشور بود.

از این رو تنش میان نیروهای نظامی و مدنی درون دولت در ماه‌های اخیر افزایش یافته بود، به نوعی که نظامیان در ماه سپتامبر کودتای دیگری انجام داده بودند که خنثی شد. 

طرفداران دموکراسی در سودان نظیر گروه SPA از مردم خواسته‌اند تا برای مقابله با کودتاگران به خیابان‌ها بیایند. گروه های طرفدار دموکراسی پیشتر توانسته بودند اعتراضات علیه عمرالبشیر در سال  ۲۰۱۹ را سازماندهی کنند.