خبرگزاری تسنیم: خبرگزاری فارس قوی‌تر از آن است که با عملیات «بزدلانه» سایبری تضعیف شود

مجید قلی‌زاده، مدیر عامل خبرگزاری تسنیم در واکنش به حمله سایبری به خبرگزاری فارس گفت: «فارس امروز به بازوی توانمند و استواری برای مردم ایران و جمهوری اسلامی تبدیل شده و به همین دلیل، علی‌رغم خباثت‌های مستمر دشمنان، آن‌قدر قدرتمند است که با عملیات‌های بزدلانه تضعیف نشود».

گروه «بلک ریوارد» روز جمعه چهارم آذر اعلام کرد که وب‌سایت خبرگزاری فارس ‌نیوز، وابسته به سپاه پاسداران را هک کرده است و به بولتن‌های محرمانه این خبرگزاری دست یافته است. این گروه هکری در پیامی که در صفحه نخست وب‌سایت فارس‌نیوز ظاهر شده، همچنین از حذف نزدیک‌به ۲۵۰ ترابایت دیتا از تمام سرورها و کامپیوترهای این رسانه حکومتی خبر داده بود.

بر اساس اسناد افشا شده بلک ‌ریوارد از خبرگزاری فارس، «سردبیران رسانه‌های جبهه انقلاب» و مرکزی به نام «مرکز شمس»، طرحی را برای استفاده از جام جهانی برای مقابله با خیزش انقلابی مردمی ایران و همچنین جلوگیری از حمایت بازیکنان تیم ملی از این خیزش با عنوان «طرح عملیات جام جهانی» شامل « شامل تهدید و تطمیع بازیکنان تیم فوتبال»، «برگزاری جشن برای برد تیم»، «استفاده از سرمربی تیم برای مدیریت بازیکنان»، «هراس‌افکنی از تجزیه‌طلبی و هماهنگی با قطر برای انجام نشدن هیچ‌گونه اقدامی علیه جمهوری اسلامی» ارائه کرده‌اند.

در یکی از این سندها، تاکید شده است به بهانه برد احتمالی به بازیکنان وعده مالی خوبی داده شود، اما طوری پرداخت شود که به مثابه دادن «رشوه» از سوی نظام تلقی نشود. در این طرح‌ها همچنین ایجاد «لشکر رسانه‌ای برای تولید محتوا» و استفاده از تماشاچیان اعزامی از ایران برای تاثیرگذاری بر فضا، پیشنهاد شده است.

با وجود افشا شدن اسناد زیادی از این خبرگزاری، فارس روز شنبه 5 آذر، در اطلاعیه شماره 1 خود اعلام کرده است که ادعاهای مربوط به حذف 250 ترابایت اطلاعات یا پخش فیلمی به‌نام دوربین مداربسته، صحت نداشته و مربوط به خبرگزاری فارس نیست. تسنیم نیز روز جمعه 4 آذر اعلام کرده بود « خبرگزاری فارس تقریبا همه روزه از سوی چند کشور خارجی از جمله سرزمین‌های اشغالی مورد حملات گسترده و پیچیده سایبری قرار می‌گیرد». 

به گفته خبرگزاری فارس، «بررسی تمامی سایت‌های زیرمجموعه و سرورها و رفع آلودگی‌های احتمالی زمان‌بر است و ممکن است برخی سرویس‌های خبرگزاری را چند روزی  با مشکل مواجه کند؛ در حمله اخیر هکرها فقط توانسته‌اند اطلاعات و اخبار روز جمعه را از بین ببرند و سایر اطلاعات و دیتابیس‌های خبرگزاری در دسترس است».