خسارت  ۱۷۰ میلیارد لیری صنعت ترکیه در زلزله‌های کاهرامان ماراش

مصطفی وارانک وزیر صنعت و فناوری ترکیه روز یکشنبه ۲۶ مارس، اعلام کرد که در جریان زلزله اخیر، به بخش صنعت ۱۱ استان جنوبی این کشور حدود ۱۷۰ میلیارد لیر خسارت وارد شده است.

مصطفی وارانک با اشاره به ارزیابی خسارت‌های وارد شده به بخش صنعت در مناطق زلزله زده ترکیه گفت: «این خسارت به تاسیسات زیرساختی، ساختمانی، ماشین‌آلات و سهام واحدهای صنعتی فعال در منطقه وارد شده است».

وی با اشاره به آغاز تعمیرات و نوسازی صنایع آسیب‌دیده از زلزله در مناطق جنوبی ترکیه بیان کرد: «در زلزله ۵۰ روز پیش، پنج هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی با خسارت سنگین و متوسط آسیب دیده است».

وارنک با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای التیام زخم‌های زلزله‌زدگان به کار خواهند گرفت، گفت:«به منظور تامین و رفع نیازهای فوری شرکت‌های کوچک و متوسط، به هر واحد صنعتی تا سقف ۱.۵ میلیون لیر وام بدون بهره پرداخت خواهد شد».

پیش از این وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه، خسارت زلزله به اقتصاد این کشور را معادل ۹ درصد از تولید ناخالص ملی مورد انتظار برای سال ۲۰۲۳ ذکر و اعلام کرد: «خسارت مالی ناشی از زمین‌لرزه شدید ترکیه که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود، ۶ برابر بیش از زلزله سال ۱۹۹۹ دریای مرمره بوده است».

وقوع زلزله مهیب زلزله ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری ۶ فوریه ۲۰۲۳  ترکیه و سوریه که جان بیش از ۵۰ هزار نفر را در جنوب ترکیه گرفت، علاوه بر تلفات جانی زیاد، خسارت‌های مالی سنگینی نیز بر اقتصاد این دو کشور بر جای گذاشت.

بنا به اعلام مدیر بانک جهانی، زلزله اخیر در ترکیه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان ۱۱ استان ترکیه را بی خانمان کرده و یا به محل سکونت آنها خسارت وارد کرده است.