خشکسالی در ترکیه؛ نصب دستگاه صرفه‌جویی آب در خانه‌های پرمصرف استانبول

    اداره آب و فاضلاب استانبول (İSKİ) اعلام کرد که به دلیل نگرانی از خشکسالی در استانبول به خاطر پایین آمدن سطح آب سدها، دستگاهی در خانه‌های پرمصرف استانبول نصب خواهد کرد.

    به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۷ آگوست، با وجود هشدارهای کارشناسان در مورد صرفه‌جویی مصرف آب و خطر کمبود، مصرف آب همچنان در سراسر کشور تغییری نکرده است. طبق آخرین داده‌های İSKİ، سطح آب سد‌های استانبول تا ۴ آگوست، به میزان اشغال ۳۵.۹۴ درصد کاهش یافته که کمترین حد ۹ سال گذشته است.

    بولنت سولماز،‌ معاون مدیر کل İSKİ بیان کرد که این دستگاه صرفه‌جویی در مصرف آب، به شیرآلات خانه‌هایی که مصرف ماهانه آن‌ها بیش از ۲۰ متر مکعب باشد نصب می‌شود. آقای سولماز توضیح داد: «فشار آب در برخی مناطق بسیار بالاست که موجب مصرف بیش از حد نرمال شده است. با نصب این دستگاه‌ها (به صورت رایگان)، فشار آب کاهش می‌یابد و تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد». 

    گرمایش جهانی در کنار پدیده ال‌نینو، موجب کمبود آب در سراسر جهان شده است. پدیده ال‌نینو، یکی از چرخه‌های آب و هوایی است که هر ۲ تا ۷ سال یک بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگ در آب‌ و هوای کره زمین می‌شود. ازجمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی و خشکسالی اشاره کرد.