خطر ابتلا به سندروم افسردگی و خستگی ناشی ازوظایف والدین در ترکها کمتر است

  اکثر خانواده های کشورهای غربی از این سندروم رنج می‌برند

  ترکیه یکی از کشورهای دارای کم ‌ترین میزان سندروم خستگی و افسردگی  ناشی از وظایف والدین است.

  بر اساس نتیجه تحقیقاتی که در بلژیک بعمل آمده، میزان سندروم افسردگی  و خستگی والدین به علت مسئولیت‌های خانوادگی در جوامع غربی ، در سطح بسیار بالایی است.

  این مشکل که به علت شیوع ویروس کرونا افزایش یافته غالبا ,گریبان‌ گیر مادران است.

  در تحقیقاتی  بین والدین در 42 کشور جهان، تاثیراتی مانند خستگی روحی، لذت نبردن از نقش سرپرستی،بحران، افسردگی و فاصله‌گرفتن در روابط  عاطفی  از فرزندان مورد مطالعه قرار گرفت.

  به موجب تحقیقات مجله علمی Affective Science  بیشترین موارد ابتلا به سندروم خستگی و افسردگی  ناشی از وظایف والدین در بلژیک مشاهده شده است. در این ‌کشور از هر 12 پدر و مادر  یک نفر از سندروم افسردگی  و خستگی روحی رنج می‌برند.

  در لیست این تحقیقات ,ایالات متحده آمریکا در رده دوم جای دارد.

  در آمریکا 7 ممیز 9 درصد پدران و مادران با سندروم خستگی روحی و افسردگی مواجه هستند. بعد از آمریکا به نوبت والدین کشورهای لهستان  ، برونئی، فرانسه، روسیه، فنلاند، سوئیس و هلند می باشد

  ترکیه، کوبا، پرو و تایلند نیز در راس کشورهایی قرار دارند که میزان سندروم افسردگی  و خستگی ناشی از وظایف والدین در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

   این سندروم بین والدین ترکیه خیلی کم  حتی به صفر نزدیک است.

  در والدینی که از این سندروم رنج می‌برند، هورمون استرس بیشتر تولید شده و در نتیجه رفتارهای تهاجمی بیشتری از خود نشان داده و معمولا  به خودکشی فکر می‌کنند. این عده از والدین همچنین با مسائلی مانند آسیب رساندن به خود و فرزندان، سهل‌انگاری در مراقبت و تربیت فرزندان و یا اعمال خشونت مواجه می‌شوند