خلیفه سوم داعش کشته شده است

گروه جهادی داعش (دولت اسلامی عراق و شام) روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر اعلام کرد که ابوحسن الهاشمی القریشی، رهبر این گروه، در یک درگیری کشته و جانشین او تعیین شده است.

ابو عمر المهاجر، سخنگوی گروه تروریستی داعش در یک فایل صوتی از کشته شدن ابوالحسن الهاشمی القرشی خلیفه سوم داعش خبر داد. وی همچنین در این فایل، اعلام کرد که ابوالحسین الحسینی القرشی به عنوان رهبر جدید این گروه تعیین شده و از اعضای داعش خواست با وی بیعت کنند.

این فایل صوتی زمان و مکان مرگ خلیفه سوم داعش را عنوان نکرده و گفته است وی «در نبرد با دشمنان خدا کشته شده است». این در حالی است که برخی رسانه‌های ترکیه در ۲۶ می اعلام کرده بودند که وی در استانبول دستگیر شده است. با این حال اداره امنیت استانبول در این رابطه هیچ اطلاعیه رسمی منتشر نکرد. 

پیش از این ابوابراهیم القریشی خلیفه دوم داعش در فوریه ۲۰۲۲ در یک حمله آمریکا در استان ادلب سوریه کشته شد. ابوبکر البغدادی رهبر سابق و اولیه این گروه نیز در اکتبر ۲۰۱۹ در حمله کماندوهای آمریکایی در همین منطقه کشته شده بود.

کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید عصر چهارشنبه به وقت محلی گفت که امروز داعش مرگ سرکرده خود را اعلام کرد. وی تصریح کرد مرگ سرکرده داعش نتیجه عملیات آمریکا نبود. همچنین جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد دولت آمریکا از خبر کشته شدن رهبر داعش استقبال می‌کند.